Bucurie rezervată. Teama de Mbappé le-a tăiat din elan englezilor după victoria cu Senegalul

Southgate, aplaudand victoria echipei sale
Southgate, aplaudand victoria echipei saleProfimedia
Anglia a petrecut puțin timp sărbătorind victoria de duminică cu 3-0 la Cupa Mondială împotriva Senegalului. Gândurile lor s-au îndreptat rapid spre sfertul de finală împotriva campioanei în exercițiu Franța și a actualului golgheter al turneului, Kylian Mbappe (23 de ani).

"Avem un meci strălucit, nu-i așa?", a declarat selecționerul Angliei, Gareth Southgate, despre meciul de sâmbătă dintre cele două puteri europene care nu s-au mai întâlnit la o Cupă Mondială din 1982.

"Este cel mai mare meci cu care ne-am putea confrunta. Ei sunt campioni mondiali. Au niște talente incredibile și jucători individuali remarcabili", a adăugat el, subliniind imortanța istorică a confruntării, alături de celălalt meci din optimi dintre Argentina și Olanda de vineri.

"Cele două sferturi de finală care sunt deja stabilite sunt rivalități istorice fantastice în fotbal, cu meciuri mari din trecut. Așadar, este un meci strălucit în care ne vom implica și ne vom testa împotriva celor mai buni", prefațează Southgate.

Anglia și-ar dori o repetare a ultimei lor întâlniri de la Cupa Mondială, acum 40 de ani, când a învins Franța cu 3-1, cu două goluri marcate de Bryan Robson.

Apărătorii centrali enlezi, Harry Maguire (29 de ani) și John Stones (28 de ani), s-ar putea să aibă mult de lucru în încercarea de a-l bloca pe Mbappe, cel mai bun marcator din Qatar, cu cinci goluri.

"Este, desigur, un jucător de clasă mondială. A oferit deja momente mari în acest turneu și în turneele anterioare", a declarat Southgate, remarcând talentul său și al celorlalți atacanți ai Franței, Antoine Griezmann (31 de ani) și Olivier Giroud (36 de ani).

"Oriunde te uiți, au o niște talente incredibile. Este un test uriaș, dar unul pe care îl așteptăm cu nerăbdare", a mai spus seclecționerul englez.

Southgate a fost încântat să-și vadă echipa trecând de Senegal pentru a menține recordul de invincibilitate al Angliei împotriva echipelor africane, în ciuda unor momente de nervi la începutul meciului.

Cu golul reușit în minutul 29, Hanry Kane a ajuns la numai un gol distanță de recordul de 53 de goluri pentru naționala Angliei deținit de Wayne Rooney.

"Am așteptat cu răbdare să încerc să înscriu. Sperăm că acest lucru poate începe o serie bună pentru mine personal, deoarece acest lucru poate ajuta și echipa. Dar, după cum ați văzut astăzi, avem oameni care marchează din toate pozițiile. Să câștigăm cu 3-0 este o seară cu adevărat grozavă. Ne bucurăm de aceasta, dar bineînțeles că atenția noastră se îndreaptă direct spre Franța. Va fi un meci foarte greu. Ei sunt campionii în exercițiu. Va fi o luptă bună. Ne recuperăm frumos acum, apoi ne pregătim pentru meci. Dacă vrei să câștigi Cupa Mondială, trebuie să joci împotriva celor mai bune echipe din lume, iar Franța este cu siguranță una dintre ele", a spus Kane.