Italianul Enea Bastianini a câştigat Marele Premiu al Malaeziei

Marele Premiu al Malaeziei, câștigat de Bastianini
Marele Premiu al Malaeziei, câștigat de BastianiniAFP
Italianul Enea Bastianini (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfăşurat duminică pe circuitul de la Sepang.

Bastianini a fost cronometrat la capătul celor 20 de tururi de pistă (110,86 km) în 39 min 59 sec 137/1000, obținând cu această ocazie prima sa victorie în calitate de pilot oficial al echipei constructorului italian Ducati.

El l-a devansat cu 1,535 sec pe spaniolul Alex Marquez (Gresini), învingător în cursa de sprint de sâmbătă, şi cu 3,562 sec pe italianul Francesco Bagnaia (Ducati), deținătorul titlului mondial.

În clasamentul general al Campionatului Mondial continuă să conducă Francesco Bagnaia, cu un avans de 14 puncte față de spaniolul Jorge Martin (Pramac), clasat pe poziția a patra în Malaezia, la 10,526 sec de învingător.

La clasa Moto2, spaniolul Pedro Acosta (Kalex) nu a ratat obiectivul de a-şi asigura matematic titlul de campion mondial, reuşind să se claseze pe locul secund la Sepang, după compatriotul său Fermin Aldeguer (Boscoscuro).

Cursa de la Moto3 s-a încheiat cu victoria olandezului Colin Veijer (Husqvarna), urmat de coechipierul său japonez Ayumu Sasaki şi de spaniolul Jaume Masia (Honda), liderul clasamentului general la această categorie.

Următoarea etapă (penultima) a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc între 17 şi 19 noiembrie în Qatar.