Marele Premiu al Malaeziei: Spaniolul Alex Marquez, învingător în cursa de sprint de la Sepang

Podiumul de la cursa de sprint
Podiumul de la cursa de sprintProfimedia
Pilotul spaniol Alex Marquez (Ducati-Gresini) a câştigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Malaeziei la MotoGP, desfășurată sâmbătă pe circuitul de la Sepang (5,54 km).

Marquez s-a impus la capătul celor 10 tururi de pistă cu timpul de 19 min 58 sec 713/1000, reuşind să-l devanseze cu 1,589 sec pe compatriotul său Jorge Martin (Ducati-Pramac).

Pe poziția a treia, la 3,034 sec, s-a clasat italianul Francesco Bagnaia, care rămâne lider al clasamentului general la clasa regină a motociclismului viteză, însă avansul față de Jorge Martin s-a redus la 11 puncte.

Duminică, pe acelaşi circuit, se va desfăşura Marele Premiu al Malaeziei, al 19-a dintre cele 21 de Grand Prix-uri ale sezonului 2023.