Sadio Mane, colegul lui Ronaldo la Al-Nassr,  a adus victoria Senegalului în meciul cu Camerun

Sadio Mane, colegul lui Ronaldo la Al-Nassr, a adus victoria Senegalului în meciul cu Camerun

Sadio Mane  a adus victoria Senegalului în meciul cu Camerun
Sadio Mane a adus victoria Senegalului în meciul cu CamerunProfimedia
Selecționata de fotbal a Senegalului a învins la limită, cu scorul de 1-0, naționala Camerunului, într-un meci amical disputat luni la Lens (Franța).

Sadio Mane, fostul jucător al echipelor FC Liverpool și Bayern Munchen, care evoluează în prezent în Arabia Saudită, la Al-Nassr, a marcat unicul gol al întâlnirii, dintr-un penalty, în minutul 35, după un fault asupra căpitanului senegalez Kalidou Koulibaly.

”Leii din Teranga” au dominat clar prima repriză și își puteau dubla avantajul după pauză, mai întâi prin Ismaila Sarr, al cărui șut a trecut la câțiva centimetri de stâlpul drept al porții lui Andre Onana, iar apoi prin Boulaye Dia, intrat în joc în minutul 68, care a expediat balonul în bara transversală.

Camerunezii puteau beneficia la rândul lor de o lovitură de la 11 metri, în timpul adițional al primei reprize, după un henț al lui Koulibaly, pe care arbitrul nu l-a sancționat însă.

Echipele Senegalului, campioana en titre a Africii, și Camerunului se vor înfrunta oficial pe 19 ianuarie, în Grupa C a viitoarei Cupei a Africii pe Națiuni, ediția 2024, care va avea loc în Cote d'Ivoire (13 ianuarie-11 februarie).

”Aglomerație de vedete”

Partida dintre Senegal și Camerun a pus față în față o adevărată panoplie de vedete , de la portarul camrunez Onana, apărătorul celor de la Manchester United și fost portar al lui Inter și Ajax, până la Sadio Mane, trecut pe la Bayern Munchen și Liverpool.

Kalidou Koulibaly de la Al-Hillal, colegul lui Neymar, a fost și el pe teren. În trecut a fost un fundaș central de bază pentru Napoli