UCL: Kane și Hojlund, debut cu gol în meciul serii / Inter, remiză cu Sociedad / Eșec Benfica

Harry Kane și Rasmus Hojlund au înscris în meciul serii, Bayern Munchen - Manchester UnitedAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate în grupele UEFA Champions League din partidele care au început de la ora 22:00.

Bayern Munchen - Manchester United 4-3

Fără îndoială, meciul de pe Allianz Arena din Munchen a fost cel mai spectaculos duel al serii. Peste 70.000 de fani prezenți pe stadion au asistat la partida dintre Bayern și United. Problemele din tabăra englezilor erau binecunoscute, spectatorii germani probabil așteptându-se la o diferență mult mai mare de scor. Nu a fost așa însă, ”diavolii” reușind să facă față cu brio atacurilor furibunde venite din partea elevilor lui Zsolt Low. Maghiarul a fost pe bancă în locul principalului Tuchel, suspendat pentru această etapă.

La mijlocul primei părți, bavarezii au reușit să înscrie de două ori în doar 4 minute. Mai întâi, Onana a primit un gol destul de ușor în urma unui șut expediat de Sane, apoi Gnabry a majorat avantajul, Bayern intrând la cabine cu 2-0.

Imediat după pauză, United a arătat o față total diferită. Danezul Hojlund a reușit să înscrie primul său gol la noua echipă, englezii aruncându-se apoi în atac.

Din nefericire pentru ei, la scurt timp un duel aerian între Upamecano și Eriksen în careul lui United avea să aducă o lovitură de pedeapsă pentru diavoli, mijlocașul danez atingând balonul cu mâna.

Harry Kane și-a asumat răspunderea executării penalty-ului și a transformat fără emoții, reușind astfel și primul său gol pentru Bayern în Europa.

Golurile în meciul serii nu s-au încheiat însă aici: Casemiro a marcat golul 2 pentru United, diavolii sperând la un rezultat nesperat de egalitate, însă la scurt timp, Tel a doborât orice speranță, când a înscris spectaculos în minutul 90+2.

Casemiro s-a ”încăpățânat” însă să fie el cel care închide tabela, reușind o dublă în minutul 90+5.

Trupa lui Ten Hag a înregistrat totodată și un record negativ: United a primit cel puțin două goluri în ultimele 5 partide consecutive. O astfel de statistică a mai fost valabilă pentru diavoli în urmă cu mai bine de două decenii, în perioada Mai-August 2001.

Real Sociedad - Inter 1-1

Finalistă Champions League în sezonul trecut și cu un start foarte bun în această ediție din Serie A, în care este neînvinsă după primele 4 etape, Inter a fost aproape să clacheze chiar la debutul european, după ce nerazzurrii au încheiat la egalitate în Spania partida cu Real Sociedad, revenită în Liga Campionilor după o pauză de 10 ani.

Tabela s-a modificat încă din minutul 4, când Mendez a înscris pe Reale Arena din San Sebastian. Mijlocașul iberic a devenit astfel primul jucător care înscrie pentru Sociedad în două competiții europene diferite: Champions League și în Europa League.

În partea secundă, italienii lui Simone Inzaghi au avut un gol anulat al lui Marcus Thuram. În cele din urmă, Lautaro Martinez, omul momentul pentru nerazzurri, a găsit egalarea cu 3 minute înainte de final și a stabilit scorul final.

Benfica - Salzburg 0-2

Fără îndoială, portughezii de la Benfica au produs poate cea mai mare surpriză neplăcută din această seară, după ce au pierdut pe teren propriu în fața austriecilor de la Salzburg, care au trimis în teren cea mai tânără echipă din istoria competiției, potrivit Opta: 21 de ani si 183 de zile a fost media oaspeților.

Curajul puștilor s-a văzut încă din primele minute de joc: în minutul 3, oaspeții obținuseră deja o lovitură de la 11 metri, ratată însă de ivorianul Karim Konate (19 ani).

Salzburg nu s-a pierdut însă cu firea și a continuat să arate un joc ofensiv. La distanță de numai 10 minute, Benfica rămânea în 10 oameni, după ce fundașul Antonio Silva a primit cartonașul roșu. Acțiunea s-a derulat foarte rapid: în minutul 15, austriecii au beneficiat din nou de o lovitură de pedeapsă, transformată cu succes de această dată de Simic, acesta fiind și scorul pauzei.

Imediat după reluarea părții secunde, Gloukh (19 ani), mijlocașul israelian care a reprezentat un adevărat coșmar și pentru naționala României în meciul de la București, a înscris pentru 2-0 în minutul 51, stabilind scorul final al duelului.

În celelalte dueluri disputate miercuri seara, Napoli a învins în deplasare Braga cu 2-1, Arsenal a defilat acasă, 4-0 cu PSV, în vreme ce Sevilla și Lens au remizat în Spania, 1-1.