Înfrângere așteptată! România încasează 12 eseuri și pierde la scor cu Irlanda

Johnny Sexton în acțiune pentru Irlanda împotriva României
Johnny Sexton în acțiune pentru Irlanda împotriva României Reuters
Irlanda a învins România cu 82-8 pentru a-și începe campania de Cupa Mondială în stil de mare echipă, sâmbătă, la Bordeaux, marcând 12 eseuri în ciuda căldurii sufocante, în timp ce Johnny Sexton, care a revenit pe teren, a coordonat jocul, iar centrul Bundee Aki a fost de neoprit.

România a condus pentru scurt timp în fața echipei numărul unu în lume, după ce a recuperat o lovitură de departajare, iar mijlocașul la grămadă Gabriel Rupanu a marcat în minutul 2.

A fost doar o zvâcnire de moment în fața unei echipe care nu apucase să intre cu adevărat în meci, dar Irlanda a pus apoi stăpânire pe joc și a marcat eseuri prin Jamison Gibson-Park, Hugo Keenan, Tadhg Beirne (2), Bundee Aki (2), Johnny Sexton (2), Rob Herring, Peter O'Mahony (2) și Joe McCarthy.

Statisticile meciului dintre Irlanda și România
Statisticile meciului dintre Irlanda și RomâniaFlashshare

În momentul în care Sexton a ieșit la mijlocul reprizei a doua, meciul era de mult timp încheiat, iar marja finală de victorie a depășit recordul anterior de 60-0 de când cele două echipe au jucat în 1986.