Africa de Sud, la un pas de sferturile de finală în grupa României la Cupa Mondială de Rugby

Africa de Sud - Tonga
Africa de Sud - TongaProfimedia
Selecționata Africii de Sud, actuala campioană a lumii, a învins cu scorul de 49-18 (21-8) naționala Tonga, duminică la Marsilia.

Sud-africanii, al căror lider Siya Kolisi a purtat pentru a 50-a oară banderola de căpitan în 80 de selecții, au fost nevoiți să aștepte 49 de minute pentru a înscrie al patrulea eseu, sinonim cu bonusul ofensiv, prin centrul Jesse Kirel.

Sprinboks au marcat în total șapte eseuri, taote prin jucători diferiți,prin Reinach, Moodie, Fourie, Kriel, Le Roux, van Staden și Smith, toate fiind transformate de Pollard (5, 20, 32, 49) și Libbok (58, 63, 80)

'Sea eagles', cum sunt supranumiți rugbyștii din Tonga, au reușit la rândul lor trei eseuri, prin Tameifuna, Inisi și Pellegrini, precum și o lovitură de penalitate, prin W. Havili.

După acest succes, Africa de Sud a preluat conducerea în clasamentul Grupei B, cu 15 puncte (4 jocuri), fiind urmată de Irlanda, 14 puncte (3 j), Scoția 10 puncte (3 j), Tonga 0 puncte (3 j) și România 0 puncte (3 j).

Pentru a fi sigură de calificarea în sferturile de finală, Africa de Sud trebuie să aștepte până sâmbătă, 7 octombrie, când se va disputa partida dintre Irlanda și Scoția, pe Stade de France.