Africa de Sud a umilit România cu 76-0, în Grupa B a Campionatului Mondial de rugby

Africa de Sud a administrat o corecție naționalei României
Africa de Sud a administrat o corecție naționalei RomânieiAFP
Naționala de rugby a Africii de Sud, campioana mondială en-titre, a învins reprezentativa României cu un categoric 76-0 (33-0), duminică, pe Stade Matmut Atlantique din Bordeaux, într-un meci din Grupa B a CM 2023 care are loc în Franța.

Într-o partidă fără istoric, care a curs doar într-o singură direcție, spre buturile noastre, naționala României nu a reușit să stopeze sub nicio formă 'tăvălugul' Springboks, deși sud-africanii au început partida cu 14 schimbări față de primul meci din grupă, contra Scoției.

Doar raportându-ne la faptul că după numai 12 minute, Africa de Sud avea deja punctul bonus asigurat, ar fi suficient pentru a constata diferența enormă dintre rugbyul românesc și ceea ce se joacă la nivel internațional.

Tabela de marcaj a fost deschisă de eseul marcat în minutul 3 de Cobus Reinach și transformat de Damian Willemse, apoi au urmat eseurile lui Makazole Mapimpi (7), Duane Vermeulen (9) și Damian Willemse, toate transformate de Willemse, astfel încât în minutul 13 scorul era deja 26-0 pentru campioana mondială.

În minutul 14, Tevita Manumua a ratat o lovitură de pedeapsă pentru România, iar până la pauză, sud-africanii au mai reușit un eseu, prin Reinach, transformat de Willemse, astfel încât la cabine s-a intrat la scorul de 33-0 pentru 'antilope'.

Repriza a doua s-a desfășurat în aceeași notă, rarele acțiuni de atac ale 'Stejarilor' disipându-se în 22-ul advers sau în apropierea acestuia din cauza indisciplinei și a unor erori în joc, dar întâmpinând și o apărare de netrecut a Africii de Sud.

În minutul 44, Deon Fourie a reușit al 6-lea eseu pentru naționala țării sale, netransformat, a urmat apoi un eseu de penalizare împotriva României, în minutul 53, ca urmare a unor greșeli succesive făcute de apărarea tricolorilor chiar în fața buturilor, Grant Williams a culcat apoi de două ori balonul în terenul de țintă al 'Stejarilor', în minutele 58 și 62, eseuri transformate de Faf de Klerk, pentru ca Mapimpi să izbutească și el alte două eseuri, în minutele 65 și 69, doar unul fiind transformat de Faf de Klerk.

Tabela de marcaj a fost închisă de eseul lui Willie le Roux din minutul 74, netransformat.

Odată cu acest eșec usturător, naționala de rugby a României a bifat, din păcate, mai multe borne negative: a fost a treia cea mai drastică înfrângere din participările sale la un turneu final, singura partidă din istoria prezenței sale la CM în care nu a înscris niciun punct, iar în actuala ediție a Mondialului este reprezentativa care a pierdut la cea mai mare diferență de scor până acum.

Așa cum se știe, tricolorii au pierdut prima partidă de la Mondial în fața Irlandei cu 82-8.