România a cucerit 13 medalii la Campionatele Balcanice de șosea din Grecia

România a câștigat 13 medalii, șapte de aur, patru de argint și două de bronz, la Campionatele Balcanice de ciclism pe șoseaProfimedia
Echipa națională de șosea a României a câștigat 13 medalii, șapte de aur, patru de argint și două de bronz, la Campionatele Balcanice de ciclism pe șosea desfășurate în weekend la Larissa, în Grecia, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

România a participat cu 18 sportivi, care au fost însoțiți de antrenorul federal Cristiano Valoppi și antrenorii Viorel Grosu și Cristian Axente, precum și de mecanicul Alexandru-Ionuț Avram.

Manuela Mureșan (Dinamo-BikeXpert-Superbet) a câștigat două medalii de aur la elite, la contratimp și fond, Emil Dima (CSA Steaua/Sofer Savini Due OMZ) a obținut o medalie de argint și o clasare pe locul patru, la elite masculin. Eduard-Michael Grosu (HRE Mazowsze Serce Polski Cycling Team) a reușit o clasare pe 9 la elite.

La Under-23, Mihnea Alexandru Harasim (CSM Constanța/Sofer Savini Due OMZ) a câștigat o medalie de aur și un loc 11, în timp ce Şerban Luncan (ACS Olimpic Zărnești/High Level Sport GrupoTormo) a luat o medalie de argint și a reușit o clasare pe locul 5.

În întrecerile juniorilor, Iuliana-Alexandra Cioclu (CSU Universitatea de Vest Timișoara) a cucerit două medalii de aur, Andrei Cărbunărea (CS Voința Cluj-Napoca) a câștigat una de aur, în timp ce Cătălin-Luca Câmpean (CS Politehnica Cluj-Napoca/Lotus Team) a luat două de argint.

La cadeți, David-Alexandru Coman (CS Petrolul Ploiești) a luat o medalie de aur și a înregistrat o clasare pe locul 5, Iana-Alesia Balteș (CSU Târgu Mureș) a obținut o medalie de bronz, Antonia-Maria Orzan (Olimpic Zărnești) a luat și ea o medalie de bronz, reușind și o clasare pe locul 8.