RB Leipzig o distruge pe Schalke și pune presiune pe Bayern în lupta pentru titluOpta by Stats Perform/AFP
RB Leipzig a continuat cursa către primul său titlu din Bundesliga, după o victorie clară cu 6-1 în fața ultimei clasate Schalke 04.

După o remiză notabilă, 1-1 cu liderul Bayern Munchen, Leipzig a început în forță partida din deplasare și a preluat conducerea după numai șapte minute, când Andre Silva a marcat de la marginea careului.

Neînvinși în 10 meciuri după ce au marcat golul de deschidere, Red Bulls și-au dublat avantajul opt minute mai târziu, când Benjamin Henrichs a tras în același colț ca și Silva și a reușit primul său gol în campionat din acest sezon.

La prima apariție pe VELTINS-Arena de la reluarea campionatului, Schalke a avut noroc în minutul 23, când golul lui Dani Olmo a fost anulat corect pe motiv de offside.

Leipzig s-a desprins, însă, definitiv în minutul 44, când Silva a fost la locul potrivit în momentul potrivit pentru a relua în plasă șutul blocat al lui Olmo, pe lângă un Alexander Schwolow, vizibil frustrat.

Scorul pauzei avea să fie stabilit două minute mai târziu, când Timo Werner și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Schalke a reușit golul de onoare la zece minute de la reluare prin Soichiro Kozuki, dar oaspeții au mai punctat încă de două ori prin Olmo și Yussuf Poulsen, acesta din urmă intrat în repriza a doua.

Victoria a dus-o RB Leipzig pe poziția a doua în clasamentul Bundesligii, la trei puncte în spatele campioanei în exercițiu Bayern.

În schimb, Schalke rămâne la șase puncte de primul loc care asigură supraviețuirea în prima ligă, dar contracandidatele au un meci mai puțin disputat.