Rapid a pierdut la Metz și a ratat calificarea directă în sferturile Ligii CampionilorAgerpres
CS Rapid București a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Metz Handball, 36-34 (20-17), sâmbătă seara, într-o partidă din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Metz - Rapid 36-34

Gazdele au dominat prima repriză, în care campioana României a condus de câteva ori, însă la pauză Metz avea trei goluri în plus, 20-17.

Metz a rămas la conducere și în partea secundă, avantajul său pe tablă oscilând de la patru goluri la un gol, scorul final fiind de 36-34 pentru formația din Hexagon.

După acest eșec, Rapid nu mai poate obține calificarea directă în sferturi și va evolua în play-off.

Pentru Rapid, care nu a putut conta în acest meci pe Marta Lopez și Sorina Tîrcă, ambele accidentate, au marcat Alexandra Badea 6 goluri, Andjela Janjusevic 6, Dorina Korsos 6, Estavana Polman 5, Eliza Buceschi 5, Orlane Kanor 3, Lorena Ostase 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 1.

Diana Ciucă a reușit să apere 10 aruncări (33,33%), iar Ivana Kapitanovic 4 (22,22%).

Golurile gazdelor au fost reușite de Bruna Aparecida Almeida de Paula 8, Kristina Jorgensen 8, Chloe Valentini 7, Sarah Bouktit 6, Debbie Bont 4, Tamara Horacek 2, Louise Katharina Vinter Burgaard 1. La Metz a jucat și Laura Kanor, care va evolua din vară la Rapid.

Camille Depuiset a apărat 9 șuturi (33,33%), iar Hatadou Sako a parat 5 (23,81%).

Meciul a fost arbitrat de muntenegrenii Jelena Vujacic și Andjelina Kazanegra, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand van der Helm.

În alte meciuri, Team Esbjerg a dispus de Buducnost BEMAX Podgorica cu 30-20, iar Storhamar Handball Elite a învins-o pe Lokomotiva Zagreb cu 31-22, în deplasare. Duminică se joacă partida Kastamonu Belediyesi GSK - Gyori Audi ETO KC.

În ultima etapă, Rapid va juca pe teren propriu cu Lokomotiva Zagreb, în data de 12 februarie.

Clasament
ClasamentFlashscore

Primele două clasate se califică direct în sferturile de finală, iar formațiile clasate pe locurile 3-6 vor juca un play-off pentru calificarea în sferturi.