CS Rapid București, la a doua înfrângere în Liga Campionilor

CS Rapid București, la a doua înfrângere în Liga CampionilorProfimedia
CS Rapid București a fost învinsă de echipa daneză Team Esbjerg, cu scorul de 35-30 (18-13), duminică, în deplasare, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a suferit a doua sa înfrângere în această ediție a competiției.

Rapid a jucat de la egal la egal cu echipa daneză, semifinalistă în ediția trecută a Ligii Campionilor, doar în primele minute de joc, după care Esbjerg s-a desprins pe tabelă, de la 2-3 la 6-3.

Esbjerg a avut chiar și șase goluri avans în prima repriză (18-12), dar la pauză ecartul a fost de cinci goluri, 18-13.

Danezele au condus în partea secundă la 11 goluri, 26-15 (39), însă Rapid a redus din diferență, pierzând cu 30-35.

Pentru echipa antrenată de Carlos Viver au marcat Jennifer Gutierrez Bermejo 9 goluri, Eliza Buceschi 5, Alicia Fernandez Fraga 3, Alexandra Badea 3, Orlane Kanor 2, Ainhoa Hernandez Serrador 2, Estavana Polman 2, Sorina Grozav 2, Dorina Korsos 1 și Lorena Ostase 1.

Diana Ciucă a apărat 7 aruncări (43,75%), iar Ivana Kapitanovic 5 (17,24%).

În celelalte partide de duminică, Metz Handball a dispus de Buducnost BEMAX Podgorica cu 28-23, Kastamonu Belediyesi GSK a pierdut acasă cu Storhamar Handball Elite, scor 28-33, iar Lokomotiva Zagreb a fost învinsă pe teren propriu de Gyori Audi ETO KC cu 27-16.

Rapid va juca următorul meci pe 22 ianuarie, acasă, cu Kastamonu Belediyesi GSK.