Victorie fără emoții pentru CS Rapid București, în Liga Campionilor

Victorie fără emoții pentru CS Rapid București, în Liga CampionilorAgerpres
CS Rapid București a învins cu scorul de 28-22 (15-13) echipa Kastamonu Belediyesi GSK, duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României rămâne în cursă pentru calificarea directă în sferturile de finală ale competiției, după un meci în care s-a impus fără emoții, deși nu a strălucit.

Rapid a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 15-13, după o repriză destul de echilibrată, în care ecartul de pe tabelă nu a fost mai mare de două goluri.

În partea a doua, Rapid s-a desprins la patru goluri, 18-14 (39), apoi diferența a crescut la șase goluri, 24-18 (min. 53), ecart care s-a regăsit pe tabelă și la final, 28-22.

Rapid Bucuresti - Kastamonu Belediyesi GSK 28-22

Pentru echipa antrenată de Carlos Viver au marcat Estavana Polman 6 goluri, Eliza Buceschi 5, Alexandra Badea 4, Dorin Korsos 3, Lorena Ostase 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Irene Espinola Perez 2, Diana Ciucă (portar) 1, Orlane Kanor 1.

Diana Ciucă a apărat 12 aruncări, având cu un procentaj senzațional, de 57,14%, în timp ce Ivana Kapitanovic a apărat și ea 5 aruncări (27,78%).

Golurile echipei din Turcia au fost reușite de Mouna Chebbah 5, Samara Da Silva Vieira (ex-CSM București) 4, Katarina Jezic 4 (ex-HCM Baia Mare), Simone Bohme (ex-CSM București) 3, Majda Mehmedovic (ex-CSM București) 2, Neslihan Caliskan 2, Nurceren Akgun Goktepe 1, Betul Yilmaz 1.

Merve Durdu a încheiat cu 17 parade (42,50%), iar Yaren Berfe Goker a reușit să apere un șut.

Meciul a fost arbitrat de ucrainencele Marina Duplii și Olena Pobedrina, iar delegat EHF a fost bulgăroaica Rosița Dimkova.

În alt meci jucat duminică în această grupă, Storhamar Handball Elite a pierdut acasă cu 25-34 în fața echipei daneze Team Esbjerg, iar sâmbătă Metz Handball a trecut de Gyori Audi ETO KC cu 29-28, în timp ce Buducnost BEMAX Podgorica a dispus de Lokomotiva Zagreb cu 25-18.

Rapid va juca în penultima etapă în deplasare cu Metz Handball, pe 4 februarie.

Clasamentul grupei
Clasamentul grupeiFlashscore

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar formațiile clasate pe locurile 3-6 vor juca baraje pentru accederea în sferturi. La egalitate de puncte diferența se face în urma rezultatului direct.