Premier League: Arsenal se încurcă pe teren propriu/Tottenham, înfrângere la scor

Arsenal a terminat la egalitate cu Brentford pe teren propriu (1-1)
Arsenal a terminat la egalitate cu Brentford pe teren propriu (1-1)AFP
Arsenal Londra începe să piardă teren în lupta pentru titlu. Tottenham a încasat o corecție pe terenul lui Leicester, iar Wolverhampton a reușit o mică minune în deplasarea de la Southampton, în etapa a 23-a din Premier League.

Arsenal - Brentford 1-1

Leandro Trossard a marcat primul său gol pentru liderul din Premier League, Arsenal, darTunarii nu au reușit să se impună în fața lui Brentford, care a replicat prin atacantul Ivan Toney, iar oaspeții au obținut un punct meritat.

Arsenal a ratat astfel ocazia de a se distanța la opt puncte de ocupanta locului doi, Manchester City, care cu o victorie în meciul cu Aston Villa ar putea reduce la doar trei lungimi distanța față de Tunari.

Mai îngrijorătoare, însă, este forma arătată de echipa lui Mikel Arteta în ultimele săptămâni, Arsenal fiind învinsă etapa trecută de Everton, iar următorul meci se anunță de foc, urmând să întâlnească chiar campioana în exercițiu.

Leicester - Tottenham 4-1

După o victorie cu 6-2 obținută în tur, Tottenham a simțit gustul aceluiași medicament, administrat de această dată de Leicester.

Formația lui Antonio Conte a început în forță partida din deplasare și a deschis scorul prin Bentancur, însă defensiva londonezilor a fost aproape inexistentă în această partidă și a cedat pe rând în fața lui Mendy, Maddison, Iheanacho și Barnes.

Spurs ratează astfel ocazia de urca măcar temporar în primele patru locuri, în timp ce Leicester a pus o diferență de șase puncte față de zona retrogradării.

Southampton - Wolves 1-2

Southampton a părut foarte aproape să obțină a doua sa victorie pe teren propriu în acest sezon din Premier League. ”Sfinții” au deschis scorul prin Alcaraz în minutul 24, iar trei minute mai târziu au avut și superioritate numerică după ce Lemina a fost eliminat de la oaspeți pentru al doilea galben.

Autogolul lui Bednarek din minutul 73 le-a turnat, însă, plumb în ghete gazdelor, care nu au reușit nici măcar să securizeze un punct, golul lui Joao Gomes din minutul 87 aducând formației pregătite de Julen Lopetegui a doua victorie consecutivă și a treia din ultimele cinci meciuri.

Southampton rămâne ultima în clasament, cu 15 puncte, în timp ce Wolves cu 23 de puncte ocupă locul 15.

Crystal Palace - Brighton 1-1

Cu o victorie, Brighton ar fi pus presiune pe primele patru locuri și golul lui March din minutul 63 a părut să îi pună pe ”Pescăruși” pe drumul cel bun, într-un meci pe care l-au dominat ca posesie (75%) și ocazii de gol (17-6).

Nu a fost să fie, însă, pentru echipa lui Roberto De Zerbi, care s-a văzut egalată după doar șase minute de reușita lui Tomkins.

Palace rămâne fără victorie de cinci etape, în timp ce Brighton a irosit șansa de a înregistrat patru victorii din cinci partide și rămâne pe locul 6, cu 35 de puncte.

Fulham - Nottingham Forest 2-0

După o serie de patru meciuri fără înfrângere în Premier League, Nottingham Forest a mers pe Craven Cottage plină de încredere, doar pentru a-și vedea spulberate speranțele de o echipă gazdă la turație maximă.

Willian și Solomon au stabilit scorul final și i-au permis lui Fulham să urce pe locul 7 în clasament, la egalitate de puncte cu Brighton (35).

”Pădurarii” sunt pe locul 14 (24p), la șase puncte de zona retrogradării.

Bournemouth - Newcastle 1-1

Newcastle se transformă încet-încet în regina egalurilor, înregistrând numai puțin de patru remize în ultimele cinci meciuri de campionat.

Echipa lui Eddie Howe s-a trezit condusă pe tabelă după o jumătate de oră, când Senesi a deschis scorul pentru Bournemouth, dar Almiron a reușit să restabilească egalitatea în al doilea minut de prelungire a primei reprize.

”Coțofenele” rămân pe locul 4 în Premier League cu 41 de puncte, în timp ce Bournemouth ocupă locul 19, cu 18 puncte acumulate.