România a fost învinsă de Muntenegru şi va juca pentru locurile 9-12 la Mondialul de la Doha

România a fost învinsă de Muntenegru
România a fost învinsă de MuntenegruProfimedia
Naționala masculină a României a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 12-9 (3-5, 4-1, 2-2, 3-1), duminică, într-un meci de baraj pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial de polo pe apă de la Doha.

Tricolorii, care vor juca pentru locurile 9-12, a început excelent meciul cu Muntenegru şi avea 5-3 după primul sfert, dar în cele din urmă valoarea adversarei şi-a spus cuvântul, aceasta făcând diferența pe final.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Tudor Fulea (3 goluri), Vlad Georgescu (2), Andrei Țepeluş (1), Nicolae Oanță (1), Silvian Colodrovschi (1) şi Andrei Neamțu (1).

Golurile învingătorilor au fost reuşite de Miroslav Perkovic (3), Kanstantin Averka (3), Aleksa Ukropina (2), Vlado Popadic (1), Aljosa Macic (1), Dusan Matkovic (1), Vasilije Radovic (1).

Tricolorii s-au clasat pe locul 8 la Campionatul European din Croația, luna trecută. România a fost învinsă de Muntenegru cu 18-11 în meci pentru pozițiile 5-8.

Primele patru clasate la Mondial care nu sunt deja calificate la Jocurile Olimpice din 2024, vor obține biletele pentru Paris. Franța, Ungaria, Grecia, Spania, Japonia, SUA, Australia şi Africa de Sud sunt deja calificate la JO 2024.

România va înfrunta China în primul meci pentru locurile 9-12, în data de 13 februarie (ora 11:00), iar apoi, în funcție de rezultat, va întâlni Australia sau echipa SUA.