Campionatul Mondial de Polo: România - Kazahstan

Prima victorie pentru România la Campionatul Mondial de Polo: Succes la scor cu Kazahstan
România a câștiga partida cu Kazahstan
România a câștiga partida cu KazahstanProfimedia
Naționala României a surclasat echipa Kazahstanului cu scorul de 25-3 (7-1, 6-1, 5-0, 7-1), miercuri, în Grupa D a Campionatului Mondial de polo pe apă masculin de la Doha (Qatar).

După un debut cu stângul, 8-15 cu Ungaria, tricolorii s-au impus fără emoții în fața Kazahstanului, asigurându-şi în mare măsură prezența în barajul pentru sferturile de finală.

Tudor Fulea şi Andrei Prioteasa au marcat câte 5 goluri, Matei Luțescu 3, Vlad Georgescu 3, Andrei Neamțu 3, Levente Vancsik 2, Andrei Țepeluş, Francesco Iudean, David Bota, Nicolae Oanță, câte un gol.

Pentru kazahi au punctat Aleksandr Ieremin, Anatoli Pustovalov şi Sultan Şonjighitov.

În celălalt meci al zilei se înfruntă Italia şi Ungaria (19:30).

Italia, Ungaria şi România au câte trei puncte, iar Kazahstanul, zero puncte.

În ultima etapă a grupei, pe 9 februarie, vor avea loc partidele Kazahstan - Ungaria (09:30) şi România - Italia (11:00).

Câştigătoarele grupelor se califică direct în sferturile de finală, formațiile de pe pozițiile doi şi trei joacă baraj pentru sferturi, în timp ce ultimele clasate evoluează pentru locurile 13-16.

Primele patru clasate la Mondial care nu sunt deja calificate la Jocurile Olimpice din 2024, vor obține biletele pentru Paris. Franța, Ungaria, Grecia, Spania, Japonia, SUA, Australia şi Africa de Sud sunt deja calificate la JO 2024.

Tricolorii s-au clasat pe locul 8 la Campionatul European din Croația, luna trecută.