Naționala de polo a fost învinsă de Italia la Mondialul de la Doha. Cum poate ajunge la Jocurile Olimpice

Naționala de polo a fost învinsă de Italia la Mondialul de la Doha.
Naționala de polo a fost învinsă de Italia la Mondialul de la Doha.Profimedia
Naționala României a fost învinsă de echipa Italiei cu scorul de 16-10 (4-3, 4-4, 5-2, 3-1), vineri, în ultimul său meci din Grupa D a Campionatului Mondial de polo pe apă masculin de la Doha (Qatar).

Tricolorii au făcut o primă repriză foarte bună şi se aflau la un singur gol de valoroasa echipă a Italiei (7-8), care a făcut diferența, însă, în ultimele două sferturi.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Vlad Georgescu (3 goluri), Tudor Fulea (2), Matei Luțescu (2), Andrei Prioteasa (1), Silvian Colodrovschi (1) şi Andrei Neamțu (1).

După 8-15 cu Ungaria, 25-3 cu Kazahstanul şi 10-16 cu Italia, România s-a clasat pe locul al treilea în grupă, cu 3 puncte, devansată de Ungaria, 8 puncte, Italia, 7 puncte, dar înaintea Kazahstanului (zero puncte).

Câştigătoarele grupelor se califică direct în sferturile de finală, formațiile de pe pozițiile doi şi trei joacă baraj pentru sferturi, în timp ce ultimele clasate evoluează pentru locurile 13-16. România va înfrunta, duminică, în play-off echipa clasată pe locul secund în Grupa C, Muntenegru, dacă SUA nu va învinge Serbia, într-un meci care va avea loc vineri după-amiaza.

Primele patru clasate la Mondial care nu sunt deja calificate la Jocurile Olimpice din 2024, vor obține biletele pentru Paris. Franța, Ungaria, Grecia, Spania, Japonia, SUA, Australia şi Africa de Sud sunt deja calificate la JO 2024.

Tricolorii s-au clasat pe locul 8 la Campionatul European din Croația, luna trecută. România a fost învinsă de Muntenegru cu 18-11 în meci pentru pozițiile 5-8.