Poloiștii români joacă pentru locurile 5-8 după ce au fost eliminați în sferturi la CE

Secvență din partida România - Spania
Secvență din partida România - SpaniaFederația română de polo/Facebook
Echipa națională de polo masculin a României a fost eliminată de Spania în sferturile de finală ale Campionatului European, după o înfrângere categorică, scor 24-7.

Tricolorii reușiseră o calificare la pas în sferturi în fața Georgiei, scor 18-11, dar drumul spre semifinale a fost curmat brutal de Spania.

După o partidă controlată de la început și până la final, ibericii au învins România cu scorul de 24-7.

În semifinale, Spania va întâlni câștigătoarea dintre Italia și Muntenegru.

În grupa D, tricolorii au reușit victorii pe linie: 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia și au încheiat pe primul loc, cu 9 puncte.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.

Calificarea în sferturi la ediţia din acest an a CE le aduce tricolorilor şi biletul pentru Campionatul Mondial, din 2-18 februarie, de la Doha.

Trei echipe de la CE2024 obţin calificarea la CM, iar din sferturile care se joacă vineri cinci reprezentative sunt calificate anterior – Spania şi Italia (Cupa Mondială 2023), Ungaria, Grecia, Serbia (CM 2023).

Lupta pentru locurile 5-8

Tricolorii vor juca duminică cu Muntenegru, care a pierdut în fața Italiei, scor 8-14.

Ora nu a fost încă anunţată de organizatori.

Dacă vor învinge Muntenegru, jucătorii noştri vor lupta pentru locurile 5-6 cu învingătoarea dintre Sebia şi Grecia.

În cazul în care pierdem cu Muntenegru, vom juca pentru poziţiile 7-8.

Cred că ne-am consumat mult în celelalte meciuri. Sunt supărat că am făcut prea multe greșeli”.

”Încercăm să le corectăm înainte de Campionatul Mondial”, a spus selecţionerul Bogdan Rath, după eşecul cu Spania.