Pašalić, salvatorul Atalantei / Verona rămâne pe ultimul loc

Profimedia
Spezia a fost la câteva secunde de prima victorie din Serie A în fața Atalantei, dar Mario Pašalić a reușit să egaleze pe final de meci (90+3), meciul terminându-se 2-2. În cealaltă partidă, Verona a reușit doar o remiză, scor 1-1, cu Torino și a rămas pe ultimul loc, cu doar 6 puncte.

Atalanta - Spezia 2-2

Chiar dacă a fost la un pas de a pierde, Mario Pašalić a făcut tot posibilul ca "La Dea" să rămână neînvinsă în întâlnirile de campionat cu Spezia, o serie care continuă din iunie 1931 încoace.

Spezia a început meciul în forță, iar ambiția sa a dat roade în minutul 8, când Emmanuel Gyasi a trimis mingea în poartă din centrarea lui M'Bala Nzola.

Gazdele au arămas fără portarul Jeroen Zoet, înlocuitorul lui Bartłomiej Drągowski, care era accidentat. El a fost forțat să iasă în urma unei ciocniri cu Duván Zapata.

Înlocuitorul lui Zoet, Petar Zovko, a intrat în minutul 17.

Atalanta a primit un alt gol doar câteva momente mai târziu, când Spezia și-a dublat avantajul prin Nzola, care a introdus cu calm mingea printre picioarele lui Marco Sportiello, după ce a primit o pasă ideală de la Mehdi Bourabia, care a păcălit apărarea.

Cu Atalanta condusă la pauză cu 2-0, Gian Piero Gasperini le-a mai acordat titularilor încă 15 minute în repriza secundă înainte de a-i introduce pe Pašalić, Luis Muriel și Davide Zappacosta.

Cei trei abia intraseră pe teren când Ethan Ampadu a înscris un al treilea gol pentru Spezia, dar reușita a fost anulată pe motiv de offside.

Cu mai puțin de un sfert de oră înainte de final, Rasmus Højlund a reușit să înscrie și să reaprindă partida.

Oaspeții au continuat să fie prezenți în atac, iar presiunea lor de pe finalul meciului a dus la un egal dramatic, Pašalić trimițând mingea în plasă chiar în minutul 93, dar Atalanta a rămas fără victorie în ultimele patru partide.

Torino - Verona 1-1

Hellas Verona a pus capăt unei serii de 10 înfrângeri în Serie A cu o remiză 1-1 în deplasare la Torino, care este acum neînvinsă în ultimele șapte meciuri dintre cele două formații.

Fanii gazdelor au fost curioși să vadă ce impact a avut pauza de la Cupa Mondială FIFA asupra echipei lor, după ce au câștigat trei din cele cinci meciuri disputate înainte de turneu.

Așa cum era de așteptat, Torino a controlat mare parte din prima repriză, însă nu a reușit să amenințe din punct de vedere ofensiv echipa cu cea mai slabă apărare din campionat în acest sezon.

În ciuda faptului că au dominat posesia în primele 45 de minute, gazdele au devenit mai puțin periculoase în atac pe măsură ce repriza se îndrepta spre final.

Apoi, aproape de finalul primei reprize, la un corner executat de Darko Lazović, atacantul Milan Đurić a marcat cu capul primul său gol pentru club și veronezii au intrat în avantaj la pauză.

În repriza a doua, Torino a reușit să înscrie mulțumită lui Aleksei Miranchuk. Rusul a recuperat mingea la 25 de metri de poartă și a trimis un șut imparabil, direct în colțul din stânga sus pentru a face 1-1.

Ambele echipe au forțat golul care să le aducă toate cele trei puncte, dar fluierul final al arbitrului a consemnat remiza.