Serie A: Juventus, victorie neconvingătoare la Verona

Moise Kean a marcat golul victoriei pentru Juventus în minutul 60
Moise Kean a marcat golul victoriei pentru Juventus în minutul 60Profimedia
O Juventus lipsită de strălucire a avut nevoie de golul lui Moise Kean din repriza a doua pentru a obține o victorie cu 1-0 pe terenul lui Hellas Verona, joi, în Serie A, într-o partidă în care s-a chinuit să ajungă la finalizare.

Gazdele au început agresiv și în minutul 3 șutul lui Ibrahim Sulemana din afara careului a trecut puțin pe lângă poartă.

Verona a fost din nou periculoasă în minutul 17, când centrarea lui Yayah Kallon a ajuns în careu, dar Danilo a intervenit la timp și a reușit să respingă mingea.

Manuel Locatelli a fost aproape de a o aduce pe Juventus în avantaj cu șapte minute înainte de pauză, când a trimis un șut cu efect din afara careului, obligându-l pe portarul Lorenzo Montipo să se întrebuințeze.

Atacantul italian Kean a reușit să marcheze în minutul 60, după o pătrundere în careu finalizată cu un șut, pe care Montipo a reușit să îl atenueze, dar fără să poată împiedica mingea să se strecoare în plasă.

Oaspeții au tras o sperietură cu cinci minute înainte de final, când Verona a primit un penalty după un joc periculos al lui Leonardo Bonucci, dar decizia a fost schimbată după o verificare VAR.

Fundașul lui Juventus, Alex Sandro, a văzut direct cartonașul roșu în minutele de prelungire, după o intrare dură asupra lui Kevin Lasagna, în apropierea suprafeței de pedeapsă.

Juventus și-a prelungit la cinci seria de victorii din campionat, în timp ce Verona a suferit pentru prima dată nouă înfrângeri consecutive în Serie A.

”Bătrâna doamnă” se află pe locul trei în clasament, cu 28 de puncte obținute în 14 meciuri, și va juca în weekend cu Lazio. Verona este pe ultimul loc în clasament, cu cinci puncte.