NBA: Nets la a patra victorie consecutivă. Meci tensionat în San Antonio

Kyrie Irving a reușit 24 de puncte în victoria contra celor de la Wizards
Kyrie Irving a reușit 24 de puncte în victoria contra celor de la WizardsAFP
Brooklyn Nets a obținut luni cea de-a patra victorie consecutivă în NBA, iar cele 30 de puncte ale lui Kevin Durant au contribuit la victoria cu 112-100 în deplasarea cu Washington Wizards.

Nets, care a trecut cu greu peste dificultățile de la începutul sezonului, când antrenorul Steve Nash a fost demis, apoi s-a confruntat cu suspendarea lui Kyrie Irving într-un scandal de antisemitism, a câștigat opt din ultimele nouă meciuri.

"Construim ceva", a spus Durant. "Trebuie să continuăm să ne punem la punct".

Durant a admis, însă, că recentul parcurs al celor de la Nets se datorează și faptului că au jucat șapte meciuri consecutive acasă, dar și faptului că unii adversari nu au avut întreg lotul la dispoziție.

Dar a adăugat: "În cea mai mare parte, mi-a plăcut modul în care am jucat la ambele capete ale terenului".

"Indiferent de cine era pe teren, am continuat să ne punem în aplicare sistemul".

Luni, Nets a avut un avantaj de două cifre pentru o mare parte din repriza a doua, până la pauză Wizards reușind doar 45 de puncte.

Durant a adăugat nouă recuperări și șase pase decisive, Irving a adăugat 24 de puncte, iar Nets le-a administrat celor de la Wizards a șaptea înfrângere consecutivă.

Will Barton, intrat de pe bancă, a marcat 22 de puncte și a fost cel mai bun marcator al celor de la Wizards, care au mai beneficiat de câte 20 de puncte de la Kristaps Porzingis și Kyle Kuzma.

SPURS - CAVALIERS 112-111

Brooklyn Nets s-a apropiat de Cleveland la doar o jumătate de meci. Cavaliers ocupă momentan locul trei în coferința de Est, fiind învinsă de San Antonio, codașa Conferinței de Vest, cu 112-111.

Josh Richardson a fost cel mai bun marcator pentru Spurs cu 24 de puncte. Echipa din San Antonio a avut un avans de 10 puncte cu 4:35 înainte de final și a rezistat în ciuda unei reveniri a celor de la Cavs, care au redus deficitul la două puncte prin coșul reușit de Donovan Mitchell cu 53 de secunde înainte de final.

Evan Mobley a marcat o aruncare liberă care a adus Cleveland la un singur punct cu 37,9 secunde până la terminarea partidei.

Dar Keldon Johnson a blocat o aruncare a lui Mitchell, Darius Garland a ratat o aruncare de trei puncte pentru Cleveland, iar rezerva Spurs, Devin Vassell, a reușit o intercepție care a consfințit victoria.

GRIZZLIES - HAWKS 128-103

Absența lui Ja Morant, accidentat, nu a fost o problemă pentru Memphis Grizzlies, care a izbutit o victorie pe teren propriu cu 128-103 în fața celor de la Atlanta Hawks.

Tyus Jones a marcat 22 de puncte, iar Jaren Jackson a reușit 15 puncte, șapte recuperări și opt capace, un record al carierei cu care a egalat și recordul francizei Grizzlies pentru un singur meci, deținut de Marc Gasol, Pau Gasol și Stromile Swift.

Eforturile sale defensive au fost esențiale pentru a-i bloca pe Hawks, care au reușit doar 37 din cele 104 aruncări încercate.

Grizzlies a obținut a șasea victorie consecutivă și s-a apropiat la o jumătate de meci de New Orleans Pelicans în fruntea Conferinței de Vest.

Morant nu a putut evolua din cauza unei acidentări, în timp ce de la Hawks a lipsit de cel mai bun marcator, Trae Young, care a acuzat dureri la spate după victoria obținută în prelungiri contra celor din Chicago.

PACERS - HEAT 82-87

Miami Heat a obținut o victorie în Indianapolis de care avea mare nevoie. Bam Adebayo a marcat 22 de puncte și a adăugat 17 recuperări, Jimmy Butler a contribuit cu 20 de puncte și Heat s-a impus cu 87-82 în fața celor de la Pacers, după un joc defensiv solid.

Heat conducea cu 74-73 cu 4:59 înainte de final, când coșul de trei puncte al lui Kyle Lowry a dat startul unei serii de 10-2 pentru Miami.

Butler a marcat șapte puncte consecutive în această perioadă și Miami a rezistat pe tabelă.

CLIPPERS - CELTICS 113-93

Paul George a marcat 26 de puncte, Kawhi Leonard a avut un record stagional de 25 de puncte și nouă recuperări, iar Los Angeles revenită acasă după o vizită pe Coasta de Est s-a impus clar în fața oaspeților din Boston.

Marcus Morris Sr. a marcat 13 puncte, iar Clippers a preluat definitiv conducerea în sfertul al doilea și a condus la o diferență de două cifre în cea mai mare parte a reprizei secunde, obținând totodată victoria în fața echipei cu cea mai bună linie de clasament din NBA.

Jaylen Brown a marcat 21 de puncte, iar Jayson Tatum a avut 20 de puncte și 11 recuperări, insuficient, însă, pentru a împiedica Celtics să înregistreze înfrângeri în meciuri consecutive pentru a doua oară în acest sezon.

În alte partide disputate în NBA, Portland Trail Blazers s-a impus cu 133-112 în fața celor de Minnesota Timberwolves, iar Dallas Mavericks a câștigat cu 121-114 meciul cu Oklahoma City Thunder.