NBA: 76ers înving Brooklyn. Sacramento continuă sezonul excelent

NBA: 76ers înving Brooklyn. Sacramento continuă sezonul excelentProfimedia
Tobias Harris a scăpat de o mică sperietură la începutul sfertului al treilea, când părea că a suferit o accidentare la gleznă, și a înscris 24 de puncte, cea mai mare performanță a sezonului, în victoria celor de la 76ers împotriva lui Brooklyn Nets ( 115-106), într-un meci care a consemnat revenirea lui Ben Simmons în Philadelphia ca adversar.

Harris, care a ratat cele două meciuri anterioare cu o durere la șoldul stâng, a părut că s-a accidentat din nou în primul minut al celui de-al treilea sfert, după ce s-a ciocnit cu Kevin Durant sub panou. După ce și-a bandajat glezna, Harris a marcat 18 din cele 24 de puncte ale sale. El a reușit 10 din 21 de aruncări, iar Sixers a terminat partida cu un procentaj de reușite de 43,4%.

Kyrie Irving a condus Nets cu 23 de puncte, dar Durant a terminat cu 20 - prima dată în acest sezon când marchează mai puțin de 25 de puncte. Nic Claxton a adăugat 12, iar Simmons a adunat 11 puncte și 11 pase decisive, într-un meci în care a fost huiduit pe tot parcursul serii.

Recuperările consecutive ale lui Paul Reed și De'Anthony Melton au permis preluarea unui avantaj de 96-87 cu 8:10 minute rămase.

Harris a reușit apoi o aruncare de 3 puncte pentru un avantaj de 99-89 când Durant a comis o eroare defensivă care l-a lăsat liber în spatele semicercului. Trei coșuri consecutive ale lui Shake Milton au dat Philadelphiei un avantaj de 111-97 cu 3:08 rămase, determinând Nets să introducă rezervele pe teren.

Grizzlies 109 - Kings 113

De'Aaron Fox a continuat evoluțiile sale eficiente și a reușit 32 de puncte, Harrison Barnes și Kevin Huerter au contribuit cu câte patru aruncări de trei puncte fiecare și Sacramento a câștigat al șaptelea meci consecutiv, învingând gazdele din Memphis.

Ja Morant a revenit după o accidentare la gleznă și a reușit 34 de puncte pentru Grizzlies, care au pierdut pentru a patra oară în cinci meciuri. Sabonis a condus Kings la capitolul recuperări (13) și pase decisive (opt), adăugând în același timp nouă puncte. Barnes a terminat cu 26 de puncte, Huerter 18, Malik Monk 14 și Chimezie Metu 10.

Condusă cu trei puncte, Memphis a avut șansa de a egala când Morant a fost faultat pe o aruncare de 3 puncte cu 1,7 secunde rămase. Dar el nu a reușit să marcheze prima liberă și apoi a ratat intenționat și a treia încercare, după care Fox a stabilit scorul final cu două aruncări libere la panoul opus.

În celelalte partide ale serii din NBA, Detroit Pistons s-a impus cu 110-108 pe terenul lui Denver Nuggets, iar LA Lakers au pierdut un nou meci pe teren propriu, 105-115 contra Phoenix Suns.