NBA: Durant păstrează Nets pe linia de plutire. Lakers pierde în ultima secundă

Kevin Durant a reușit un record stagional de 45 de puncte în victoria celor de la NetsProfimedia
Kevin Durant a reușit un record stagional de 45 de puncte, iar Brooklyn a învins Orlando în New York cu 109-102. Philadelphia 76ers a ajuns la trei victorii consecutive după ce s-a impus în fața celor de la Atlanta Hawks (104-101), în timp ce LA Lakers și-a continuat startul dezastruos de sezon cu o nouă înfrângere, 115-116 în fața Indianei Pacers.

Kevin Durant a bifat al 63-lea meci din carieră în sezonul regulat cu cel puțin 40 de puncte marcate, și al optulea cu Nets. El a terminat partida cu 19 aruncări reușite din 24, inclusiv 8 din 9 în al treilea sfert, când a marcat 19 puncte. Kyrie Irving, de la Brooklyn, a adăugat 20 de puncte la totalul gazdelor.

Debutantul Paolo Banchero și Bol Bol au marcat câte 24 de puncte fiecare, dar Orlando a ajuns din nou la cinci înfrângeri consecutive și are un record 1-7 în ultimele opt meciuri.

76ers 104 - Hawks 101

Joel Embiid a revenit după ce a lipsit patru meciuri și a marcat 30 de puncte, inclusiv toate cele 11 puncte ale Philadelphiei în ultimele patru minute ale partidei, iar 76ers a învins Atlanta pe teren propriu și a ajuns la trei victorii consecutive.

Embiid, care fusese indisponibil din cauza unei entorse, a reușit 9 din 18 aruncări și 12 din 13 de la linia de libere, la care a adăugat opt recuperări și șapte pase decisive. El i-a adus pe Sixers în avantaj cu 18,6 secunde înainte de final, iar apoi s-a opus încercării ”Vulturilor” de a câștiga meciul, respingând o pasă lobată a lui Trae Young cu șapte secunde înainte de final.

Philadelphia a mai benficiat de 24 de puncte și 10 recuperări din partea lui Tobias Harris și de 21 de puncte și șapte pase decisive de la Shake Milton. De partea cealaltă, Trae Young a avut o seară sub așteptări în care a marcat doar 18 puncte, la fel ca De'Andre Hunter, și cu unul mai mult decât Dejounte Murray.

Lakers 115 - Pacers 116

Tyrese Haliburton a marcat 24 de puncte și a oferit 14 pase decisive, iar Andrew Nembhard a marcat un coș de 3 puncte în ultima secundă și a consfințit o victorie spectaculoasă a oaspeților din Indiana, care în sfertul patru erau conduși cu 17 puncte.

LeBron James a dus Lakers în avantaj, 115-113 cu 20,9 secunde înainte de final, înainte ca Pacers să aibă două șanse din spatele semicercului, prima de la Myles Turner cu 5,6 secunde înainte de final. Haliburton a recuperat ricoșeul și i-a pasat lui Nembhard, care a înscris coșul victoriei chiar în momentul în care s-a auzit sirena de final.

Debutantul Bennedict Mathurin a marcat 23 de puncte pentru Pacers. Anthony Davis a avut 25 de puncte și 13 recuperări pentru Lakers, în timp ce Russell Westbrook a adăugat 24 de puncte, iar James a terminat partida cu 21 de puncte.

În alte partide, Kristaps Porzingis a marcat 29 din cele 41 de puncte (un record al carierei) în prima repriză, iar Washington Wizards a condus de la un capăt la altul în victoria cu 142-127  în fața echipei vizitatoare Minnesota Timberwolves.

DeMar DeRozan a marcat 26 de puncte și Chicago a depășit un deficit de două cifre în drumul spre o victorie cu Utah în Salt Lake City (114-107), iar Boston Celtics a avut cinci jucători care au marcat p10+ și și-a prelungit seria de victorii pe teren propriu la nouă meciuri, învingând Charlotte cu 140-105.

New Orleans Pelicans - Oklahoma Thunder 105 -101, Toronto Raptors - Cleveland Cavaliers 100 -88 și Denver Nuggets - Houston Rockets 129 -113 au completat tabloul serii în NBA