NBA: LeBron James, învins în Cleveland; Dallas câștigă un meci pe muchie de cuțit în Denver

LeBron James a fost învins la revenirea în Cleveland, echipă cu care a câștigat un titlu NBAAFP
Donovan Mitchell (26 de ani) a reușit un record stagional de 43 de puncte și a condus Cleveland Cavaliers la o victorie cu 116-102 în fața celor de la Los Angeles Lakers.

Mitchell a reușit 17 din 27 de aruncări, dintre care 4 din 8 de la 3 puncte, pentru a depăși precedentul său record stagional de 41 de puncte, stabilit în timpul victoriei cu 132-123 din Boston, pe 28 octombrie.

Jarrett Allen, de la Cleveland, a marcat 22 din cele 24 de puncte ale sale în prima repriză și a terminat cu 11 recuperări, la revenirea sa după o absență de cinci meciuri din cauza unei accidentări la spate.

Darius Garland a adăugat 21 de puncte și 11 pase decisive, iar Cleveland a ajuns la a opta victorie în ultimele 11 meciuri la general și are cel mai bun parcurs din NBA pe teren propriu, 11-1 până acum în acest sezon.

Fostul star al Cavaliers, LeBron James, a înregistrat 21 de puncte și 17 recuperări pentru Lakers, care și-a văzut oprită seria de trei victorii consecutive. Thomas Bryant a marcat 19 puncte, iar Russell Westbrook și Dennis Schroder au adăugat fiecare câte 16 puncte în această înfrângere.

Anthony Davis a fost nevoit să părăsească meciul după primul sfert din cauza simptomelor de gripă.

Davis marcase 99 de puncte în precedentele două meciuri și a fost cel mai bun jucător în ultimele 10 partide pentru Lakers, care a ajuns la un record 8-2 și a mai șters din impresia unui început oribil de sezon. El a marcat doar un punct în opt minute înainte de a fi forțat să iasă de pe teren.

HEAT - PISTONS 96-116

Bojan Bogdanovic a marcat 28 din cele 31 de puncte ale sale în repriza a doua, iar Detroit a trecut fără emoții de gazdele din Miami.

Heat, a cărei serie de cinci victorii consecutive pe teren propriu a fost oprită, a avut în Tyler Herro cel mai bun marcator de pe teren, 34 de puncte (12/17 aruncări). El a avut, de asemenea, șase pase decisive. Bam Adebayo a adăugat 21 de puncte și 15 recuperări pentru Heat, însă fără să poată influența rezultatul final.

Detroit a început sezonul cu un record 0-10 în deplasare, dar Pistons au câștigat trei din ultimele patru meciuri disputate pe teren străin. Bogdanovic a reușit 12 din 16 aruncări, inclusiv 7 din 9 de la 3 puncte. Banca de rezerve a lui Detroit a depășit categoric rezervele lui Miami cu 54-19.

NUGGETS - MAVERICKS 115-116

Luka Doncic a avut 22 de puncte, 12 pase decisive și 10 recuperări, Tim Hardaway Jr. a reușit un record stagional de 29 de puncte, iar Dallas a învins Denver în deplasare.

Dorian Finney-Smith a marcat 19 puncte, Christian Wood a adăugat 14 și Spencer Dinwiddie 13 pentru Mavericks.

Aaron Gordon a avut 27 de puncte și opt recuperări pentru Nuggets. Rezerva Bones Hyland a marcat 20 de puncte, Nikola Jokic a avut 19 împreună cu opt recuperări și opt pase decisive, Bruce Brown și Kentavious Caldwell-Pope au avut fiecare câte 12 puncte, iar Jamal Murray a adăugat 11.