NBA: Celtics stabilește un nou record la New York; Bucks la a noua victorie consecutivă

Boston Celtics a reușit 27 de aruncări de 3p în meciul cu NY Knicks, un record al clubuluiProfimedia
Jaylen Brown și Jayson Tatum au marcat fiecare câte șase coșuri de 3 puncte, într-o prestație record, iar Boston Celtics a câștigat detașat meciul din deplasare cu New York Knicks (133-118).

Fiecare jucător de la Celtics care a intrat pe teren sâmbătă a marcat cel puțin un coș de 3 puncte echipa terminând cu 27 de aruncări reușite din 51 de încercări, cu două mai multe decât precedentul record al echipei, stabilit împotriva celor de la Philadelphia 76ers pe 15 februarie, și cu două mai puțin decât recordul NBA, stabilit de Milwaukee Bucks împotriva celor de la Miami Heat pe 29 decembrie 2020.

A fost, de asemenea, cel mai mare număr de coșuri de 3 puncte primite vreodată de Knicks, care pe 10 noiembrie 2021 încasa 26 de coșuri de 3 puncte împotriva lui Milwaukee.

Sam Hauser a avut cinci coșuri de 3 puncte din postura de rezervă, în timp ce Marcus Smart a reușit trei, iar Malcolm Brogdon și Grant Williams au reușit fiecare câte două. Brown a terminat cu 30 puncte și Tatum a avut 26, iar Celtics a câștigat ambele partide disputate în zile consecutive. Boston a învins vineri seara pe Chicago Bulls cu 123-119.

Julius Randle a marcat 29 de puncte, iar RJ Barrett a avut 27 pentru Knicks, care vineri învinsese Philadelphia 76ers cu 106-104.

Bucks 108 - Thunder 94

Brook Lopez a marcat 25 de puncte, iar Bobby Portis a avut 12 puncte și un record al carierei de 21 de recuperări pentru a ajuta Milwaukee să rămână neînvinsă cu o victorie în fața oaspeților din Oklahoma City.

Bucks a ajuns la nouă victorii consecutive în startul sezonului, un record al francizei, în timp ce Thunder a pierdut al doilea meci la rând.

După ce a reușit o triplă-dublă în victoria de vineri în fața celor de la Minnesota, starul lui Bucks, Giannis Antetokounmpo, a lipsit de la meci din cauza unei dureri la genunchiul stâng. Dar Lopez și Portis au făcut uitată această absență.

Shai Gilgeous-Alexander a condus Thunder cu 18 puncte (7/16 aruncări), iar Josh Giddey a marcat 15 pentru Oklahoma City.

Magic 123 - Kings 126 (OT)

De'Aaron Fox a reușit o aruncare disperată de la 10 metri în ultimele secunde ale reprizei de prelungiri, și cu un total de 37 de puncte a ajutat Sacramento sa supraviețuiască unui final frenetic pe terenul lui Orlando.

Kings i-a stricat seara debutantului Paolo Banchero de la Magic, care a reușit 33 de puncte, un record personal. Sacramento părea să fie în postura de a câștiga pentru a doua oară în cele trei meciuri disputate în estul țării, atunci când cele două aruncări libere ale lui Malik Monk le-au dat vizitatorilor un avantaj de 123-119 cu doar 14,1 secunde rămase în prelungiri.

Dar Jalen Suggs a replicat cu două aruncări marcate de la libere când cronometrul mai arăta 11,7 secunde de joc. Când Chuma Okeke a transformat în slam-dunk o greșeală a lui Monk, dintr-o dată scorul a fost egal la 123, cu doar 2,5 secunde rămase.

Kings a repus imediat mingea în joc către Fox, care abia trecut de jumătatea terenului a aruncat  și a reușit să înscrie coșul victoriei. Banchero și-a completat cele 33 de puncte cu un record stagional de 16 recuperări, în timp ce Wagner a terminat cu 31 de puncte, Bol cu 23 și Wendell Carter Jr. cu 17.

În alte partide ale serii și Atlanta Hawks a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în duelul cu New Orleans Pelicans de pe teren propriu (124-121). Kevin Durant (27p) a dus greul în victoria lui Brooklyn Nets pe terenul lui Charlotte (98-94), în timp ce Phoenix, Denver și Minnesota au câștigat lejer partidele de acasă cu Portland (102-82), San Antonio (126-101), respectiv Houston (129-117).