NBA: LA Lakers (0-5) egalează cel mai slab start de sezon din ultimii 65 de ani

LA Lakers este singura echipă din NBA, alături de Sacramento, fără victorie în acest sezon.Profimedia
Formația antrenată de Darvin Ham a pierdut cu 111-102 meciul disputat pe terenul celor de la Minnesota Timberwolves și rămâne singura echipă din NBA, alături de Sacramento Kings, fără victorie în noul sezon.

Anthony Edwards a marcat 29 de puncte, iar Karl-Anthony Towns a avut 21 de puncte, opt recuperări și șapte pase decisive pentru Minnesota, care a câștigat trei din ultimele patru meciuri.

LeBron James a adunat 28 de puncte, șapte recuperări, cinci pase decisive și patru recuperări, în timp ce Russell Westbrook a avut 18 puncte și opt recuperări de pe bancă pentru Lakers.

În ciuda înfrângerii, LeBron James a urcat pe primul loc în clasamentul all-time al celor mai multe meciuri din sezonul regulat cu cel puțin 20 de puncte marcate.

Victorie în prelungiri pentru Cleveland Cavaliers

Donovan Mitchell (26) și Caris LeVert (28) au devenit primii coechipieri din Cleveland care au marcat peste 40 de puncte în același meci din 2016 încoace, cele 82 de puncte combinate ale lor propulsându-i pe Cavaliers către o victorie cu 132-123, obținută în prelungirile deplasării din Boston.

Mitchell a marcat de 15 ori din 26 de aruncări, inclusiv 5 din 9 din spatele liniei de 3 puncte, în drumul său spre cele 41 de puncte, cea mai bună performanță a sezonului. LeVert a terminat cu 12 aruncări reușite din 21 de încercări, 6 din 8 de la distanță și 11 din 12 de la linia de aruncări libere, pentru a egala cele 41 de puncte ale lui Mitchell.

Această reușită a pecetluit a patra victorie consecutivă a lui Cavaliers de la prima înfrângere din 19 octombrie la Toronto.

De cealaltă parte, Celtics a pierdut a doua partidă consecutivă după ce a deschis sezonul cu 3 victorii la rând. Jucătorii din Boston aveau un avans de 15 puncte înspre finalul primei reprize, marcând nu mai puțin de 75 de puncte până la pauză.

Jayson Tatum a intrat la vestiare cu 24 de puncte, dar a mai reușit doar opt puncte după pauză - niciunul în sfertul patru și doar două în prelungirile partidei.

Milwaukee Bucks - start perfect de sezon

Campionii de acum două sezoane s-au impus cu 119-108 în duelul cu NY Knicks și au ajuns la patru meciuri fără înfrângere în acest debut de sezon.

Giannis Antetokounmpo a adunat 30 de puncte, 14 recuperări și nouă pase decisive. Milwaukee s-a aflat la conducere pe întreaga durată a partidei, fiind singura franciză din NBA care a înregistrat până acum numai victorii.

"Avem o echipă foarte bună, dar trebuie să rămânem umili cât mai mult posibil", a declarat starul lui Bucks, Giannis Antetokounmpo, după meciul de vineri. "Îmi amintesc de anul 2018-19, am avut un start de sezon cu 7 victorii la rând, dar nu am câștigat campionatul, așa că astfel de statistici nu prea contează", a mai adăugat fostul MVP.

În alte partide disputate aseară, Philadelphia 76ers a învins cu 112 la 90 pe Toronto Raptors, într-o partidă în care pivotul Joel Embiid a lipsit din cauza unei accidentări.

Nici Portland nu a beneficiat de aportul celui mai bun jucător al său, dar chiar și fără Damian Lillard pe teren, Trail Blazers s-au impus cu 125 la 111 în fața 'Rachetelor' din Houston. Anfernee Simmons a făcut o nouă partidă care a ridicat sala în picioare, terminând cu 30 de puncte marcate.

Orlando Magic s-a impus cu 113 la 93 în meciul cu Charlotte Hornets, 'Vulturii' din Atlanta au zdrobit Detroit Pistons cu 136 la 112, într-un meci pe care starul Tray Young la terminat cu 36 de puncte și 12 pase decisive.

Indiana Pacers - Washington Wizards 127 - 117, San Antonio Spurs - Chicago Bulls 129 -124, Denver Nuggets - Utah Jazz 117 - 101 și Phoenix Suns - New Orleans Pelicans 124 - 111 au fost celelalte meciuri ale rundei.