NBA: Dallas și Golden State pierd în prelungiri. Brooklyn își continuă seria neagră

Isiah Joe (15p) și Gilgeous-Alexander (38p) au fost decisivi în victoria Oklahomei din DallasProfimedia
Shai Gilgeous-Alexander a marcat 38 de puncte, un record stagional pentru el, iar Oklahoma City Thunder a forțat prelungirile grație unui serii de 18-2 la finalul timpului regulamentar, înainte de a obține o victorie cu 117-111 în fața echipei gazdă Dallas Mavericks.

După ce nu a jucat pe întreaga durată a meciului, Isaiah Joe a intrat de pe bancă cu 4:53 minute rămase din sfertul patru și a dat startul unei reveniri spectaculose. El a reușit rapid șapte puncte, o recuperare și o pasă decisivă, marcând în același timp coșul de 3 puncte care a restabilit egalitatea cu 15,8 secunde înainte de finalul meciului. Joe a terminat partida cu 15 puncte.

Gilgeous-Alexander a reușit 15 din 27 de aruncări, plus șase recuperări și nouă pase decisive. Luguentz Dort a adăugat 16 puncte, iar Darius Bazley a marcat 15 puncte de pe bancă pentru a ajuta Oklahoma City.

Luka Doncic a înregistrat deja al doilea triple-double consecutiv pentru Mavericks (31 de puncte, 16 recuperări și 10 pase decisive), insuficient însă pentru a face față presiunii puse pe final de 'Tunete', mai ales că jucătorul sloven a avut o seară slabă din spatele liniei de trei puncte, ratând toate cele șase aruncări.

Hornets 120, Warriors 113 (OT)

Jalen McDaniels a marcat cinci puncte cheie în prelungiri, iar Charlotte și-a revenit după ce a pierdut un avantaj important în sfertul patru și a învins formația vizitatoare Golden State.

P.J. Washington a marcat 31 de puncte, iar Gordon Hayward a avut 23 pentru Hornets, care și-au revenit după o prestație ofensivă slabă cu o seară mai devreme în Orlando. Kelly Oubre Jr. a adăugat 18 puncte, Dennis Smith Jr. a avut 13, iar McDaniels a reușit 12 puncte și 10 recuperări.

Stephen Curry a marcat 31 de puncte și a reușit 11 recuperări, iar rezerva Jordan Poole a terminat cu 24 de puncte pentru Golden State. Draymond Green a adăugat 12 puncte, Klay Thompson a avut 11, iar Andrew Wiggins și Kevon Looney au reușit câte 10 puncte pentru Warriors, care au început o serie de cinci meciuri în deplasare.

Pacers 125, Nets 116

Brooklyn Nets și-a continuat seria neagră din acest debut de sezon, în ciuda faptului că beneficiază de aportul a doi dintre cei mai valoroși jucători din ligă: Kevin Durant și Kyrie Irving.

Debutantul Bennedict Mathurin a marcat 32 de puncte, cele mai multe din carieră, iar Indiana a reușit un număr record de 23 de aruncări de 3 puncte, un factor determinant în fața unei Brooklyn debusolate.

Jucând în a doua seară consecutiv, Pacers a egalat precedentul record al echipei de aruncări de 3 puncte, 21, stabilit de două ori în mai 2021, când James Johnson a înscris de la mare distanță pentru un avantaj de 108-97 cu 7:22 minute rămase. Indiana a reușit al 22-lea său coș de 3 puncte când Chris Duarte a scuturat plasa din partea de sus a semicercului cu 6:14 rămase pentru ca Indiana să aibă un avantaj de 111-101.

Tyrese Haliburton a adăugat 26 de puncte și a egalat recordul carierei cu șase coșuri de 3 puncte, alături de opt pase decisive pentru Indiana.

Kyrie Irving a fost cel mai bun marcator al serii, reușind 35 de puncte pentru Nets. Kevin Durant a adăugat 26, dar a ratat 12 din cele 20 de aruncări.

Un coș de trei puncte al lui Irving a redus avantajul lui Indiana la 98-95 la puțin peste două minute după începutul sfertului patru. Pacers nu au cedat presiunii și au dus tabela la 118-103 cu două aruncări libere ale lui Mathurin, care a marcat și al 23-lea coș de trei puncte al echipei.

Kings la prima victorie a sezonului

În alte meciuri disputate noaptea trecută, Sacramento Kings a obținut prima victorie a sezonului (119-113) în întâlnirea cu Miami Heat.

Joel Embiid (76ers) a reușit 25 de puncte în succesul de pe teren propriu cu Chicago Bulls (114-109), iar Jrue Holiday și Giannis Antetokounmpo au marcat fiecare câte 34 de puncte în victoria obținută de Milwaukee Bucks contra 'Vulturilor' din Atlanta.

În fine, Utah Jazz și Memphis Grizzlies au dus o luptă strânsă până la final, gazdele reușind să se impună în cele din urmă cu 124-123, Dillon Brooks reușind un coș decisiv de 3 puncte cu 15 secunde înainte de finalul timpului regulamentar.