Napoli se califică în sferturi după un retur marcat de violențele fanilor germaniOpta by StatsPerform/Profimedia
Napoli s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce s-a impus și în manșa retur a duelului cu Eintracht Frankfurt. După 2-0 în Germania, formația pregătită de Luciano Spalletti a câștigat și pe stadionul Diego Armando Maradona cu 3-0, dar partida a fost umbrită de incidentele provocate de fanii germani înainte de startul întâlnirii.

Napoli - Eintracht Frankfurt 1-0

Napoli a fost echipa care a dominat de la cap la coadă partida, însă primul gol s-a lăsat ceva așteptat, nigerianul Victor Osimhen marcând în minutele de prelungire ale primei reprize după o pasă a lui Politano pentru a confirma încă o dată forma bună din acest sezon.

Atacantul a făcut dubla la câteva minute după reluare (53), iar Zielinski a stabilit scorul final din penalty (64).

Înainte de începerea partidei au avut loc ciocniri între forțele de ordine și suporterii lui Eintracht, care, deși nu puteau cumpăra bilete, au făcut totuși deplasarea în Italia.

Circa 500 de fani germani au provocat haos pe străzile din Napoli, incendiind mai multe mașini și distrugând tot ce le ieșea în cale.

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, 17 martie, la Nyon.