Liga Campionilor: Cifrele din Real-Liverpool și Napoli-Eintracht

Real Madrid a câștigat cu 5-2 partida tur disputată pe Anfield
Real Madrid a câștigat cu 5-2 partida tur disputată pe AnfieldProfimedia
Liverpool i-a luat-o înainte lui Tom Cruise și este pregătită să lanseze un nou episod din seria ”misiune imposibilă”. Dar dacă vedeta de la Hollywood își îndeplinește până la final obiectivele, în privința formației pregătite de Klopp există semne serioase de îndoială, ”Cormoranii” trebuind să întoarcă pe Bernabeu un deficit de trei goluri, după ce au pierdut în tur cu 5-2. În a doua partidă a serii, Napoli are o misiune mai facilă, liderul din Serie A având un avantaj de două goluri (2-0) după deplasarea de la Frankfurt.

Real Madrid - Liverpool, ora 22:00

Probabil că Real Madrid și-ar dori să joace toate meciurile europene în compania celor de la Liverpool, formația spaniolă având un bilanț de șase victorii și un egal, în precedentele șapte întâlniri, inclusiv victoria din finala Ligii Campionilor (LC) de anul trecut.

Dar dacă ultimul act de la Paris s-a încheiat cu scorul de 1-0, în general duelurile dintre cele două echipe vin la pachet cu ceva goluri, după cum am putut vedea și pe Anfield, media fiind de 2,86 goluri/meci.

În cele șapte meciuri disputate în acest sezon UCL, Real a obținut cinci victorii și un egal (1Î), în timp ce Liverpool are tot cinci victorii, dar și două înfrângeri.

Spaniolii au marcat 20 de goluri, marea majoritate (18) fiind înscrise din interiorul careului. Aceste reușite au venit în urma a 48 de șuturi pe poartă.

De partea cealaltă, Liverpool a marcat 19 goluri (17 din careu) dintr-un total de 51 de încercări pe poartă.

Cele mai recente întâlniri
Cele mai recente întâlniriFlashscore

În meciurile combinate ale celor două echipe s-au marcat +1,5 goluri în 70% din ocazii (media LC fiind de 78%) și 45% pentru statistica +2,5G (media LC fiind de 54%).

De asemenea, cele două echipe au o medie combinată de 35% a partidelor în care ambele echipe au reușit să marcheze (media LC este de 47%).

La capitolul cornere, Real și Liverpool au împreună un total de 10,84 cornere/meci (Real - 6,40; Liverpool - 4,44), spaniolii cedându-le adversarilor 3,7 cornere/meci, iar Liverpool 3,56/meci.

La cartonașe galbene, suma avertismentelor este de 4,4/meci (Real - 2,30; Liverpool - 2,1), în partidele Realului numărul cartonașelor arătate fiind +3,5 în 70% din meciuri și +4,5 în 60%. În cazul celor de la Liverpool, procentajele sunt 70%, respectiv 40%.

Real Madrid s-a aflat la conducere la pauză în 40% din meciuri și a câștigat a doua repriză în 60% din ocazii. Procentajele ”Cormoranilor” sunt 30%-30%.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieOpta by StatsPerform/AFP

Napoli - Eintracht Frankfurt, ora 22:00

Napoli are un sezon de vis, iar acest lucru se vede și în Liga Campionilor, unde a câștigat șase din cele șapte partide disputate până acum (1Î), marcând 22 de goluri (21 din careu) din 54 de șuturi pe poartă.

Adversarii lor din optimi, are un bilanț 3-1-3 până acum în Liga Campionilor, reușind doar șapte goluri (toate din interiorul careului) din 26 de încercări la țintă.

În meciurile combinate ale celor două echipe iese în evidență un procent remarcabil de 95% în privința +1,5 goluri marcate în meci, dar procentajul scade dramatic la capitolul +2,5 (45%).

Nu este remarcabil nici procentul meciurilor în care au marcat ambele echipe - 40%.

11,8 este media combinată a cornerelor (6,60/meci pentru Napoli, 5,20/meci pentru Eintracht), italienii cedându-le adversarilor 3,7 cornere/meci, iar germanii 3,8/meci. În 70% din partide s-au înregistrat peste 7 cornere.

La capitolul avertismente, media combinată este de 4,2 (Napoli - 1,7; Eintracht - 2,5/meci), în partidele germanilor ieșind în evidență un procentaj de 70% la capitolul +4,5 avertismente.

Napoli pe teren propriu a fost o forță și în Liga Campionilor, aflându-se în avantaj la pauză în 70% din meciuri (50% - a câștigat repriza a doua). Procentele germanilor sunt 30% - 50%.