Mihaela Bădescu și Amalia Niță, medaliate cu aur la Campionatul European de box

Amalia Niță a câștigat medalia de aur
Amalia Niță a câștigat medalia de aurFederația Română de Box
Pugilistele române Mihaela Bădescu și Amalia Niță au câștigat medaliile de aur, miercuri, la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Erevan.

Mihaela Bădescu a cucerit titlul continental la cat. 48 kg, după ce a obținut o victorie prin decizie împărțită în finala cu rusoaica Lia Patlai.

Amalia Maria Niță, după campioană europeană de junioare, a învins-o la puncte în finala cat. 70 kg pe maghiara Nikolett Kovacs, cu 5-0.

Diana Maria Tănăsescu a obținut medalia de argint la cat. 66 kg, după ce a fost învinsă la puncte (0-5) de franțuzoaica Maelys Richol în finală.

Tot miercuri, în gala a doua, Arun Nicu Tudoroiu îl va întâlni în finala cat. 63,5 kg pe rusul Danil Belevitin, iar Florin Ioniță, medaliat cu argint anul trecut la Europenele de tineret și cu bronz la Mondialele de tineret, va boxa pentru aur la cat. 92 kg cu rusul Ahmed Rasuev.

România are nouă medalii la Europenele de tineret, dintre care aur pentru Mihaela Bădescu (cat. 48 kg) și Amalia Niță (cat. 70 kg), argint pentru Diana Maria Tănăsescu (cat. 66 kg), bronz pentru Crinuța Andra Nicole Sebe (cat. 63 kg), Maria Gheorghița Cimpoeru (cat. 75 kg), David-Angelo Teodosescu (cat. 80 kg) și Dumitrel Badea (cat. 86 kg).

România a aliniat 23 de pugiliști la competiție, dintre care 13 la masculin și 10 la feminin, având a doua delegație ca mărime, după Rusia (25 de sportivi).

La întreceri s-au înscris 275 de pugiliști din 29 de țări, 186 la masculin și 89 la feminin.