Lovitură pentru Conte și Tottenham! Bentancur s-a accidentat și ratează tot restul sezonului

Rodrigo Bentancur (25 de ani) s-a accidentat în partida de campionat pierdută de Tottenham pe terenul celor de la LeicesterAFP
Mijlocașul uruguayan Rodrigo Bentancur (25 de ani) va fi indisponibil pentru tot restul sezonului după ce s-a accidentat în ultima partidă de campionat pierdută de Spurs pe terenul lui Leicester, scor 4-1.

Staff-ul medical al lui Tottenham Hotspur anunță că Rodrigo Bentancur a suferit o ruptură la ligamente în meciul cu Leicester.

Tottenham, fără Bentancur până la finalul sezonului

Uruguayanul de 25 de ani a fost singurul marcator al formației pregătite de Conte în înfrângerea usturătoare suferită în ultima etapă de campionat, scor 4-1 la Leicester.

Bentancur a deschis scorul în minutul 14 pentru Spurs. După o oră de joc, mijlocașul a suferit o accidentare în urma unei coliziuni cu Nampalys Mendy, fiind schimbat în minutul 65. În urma impactului, medicii au intrat pe teren și i-au adus uruguayanului o mască de oxigen.

Oficialii lui Tottenham au confirmat luni că jucătorul de 25 de ani a suferit ”o ruptură a ligamentului încrucișat anterior la genunchiul stâng și va lipsi pentru restul sezonului”.

Mai mult decât atât, Bentancur va suferi și o intervenție chirurgicală.

Cifre bune pentru Bentancur în tricoul lui Spurs

În acest sezon, mijlocașul uruguayan a adunat 25 de partide în toate competițiile pentru Tottenham. În actuala campanie Premier League, Bentancur a înscris 5 goluri și a oferit 2 pase decisive în 18 meciuri jucate, fiind considerat unul dintre titularii de bază ai antrenorului Antonio Conte.

Pe 14 februarie, Tottenham va evolua pe San Siro împotriva lui AC Milan, în optimile de finală Champions League.

La 5 zile distanță, elevii lui Conte primesc vizita lui West Ham în etapa 24 din Premier League.