Leverkusen țintește a 6-a victorie consecutivă/Schalke speră să pună capăt seriei dezamăgitoareProfimedia
Etapa Bundesliga din această săptămână se încheie cu două meciuri tari, Schalke 04 - FC Köln și Leverkusen - Dortmund.

Schalke - Köln, 16:30

Schalke 04 speră să pună capăt seriei de trei meciuri pierdute în campionat, în timp ce oaspeții sunt neînvinși în ultimele două meciuri pe care le-au disputat.

Antrenorul lui Schalke, Thomas Reis, a recunoscut că "nu are ce căuta în Bundesliga" dacă va repeta prestația din prima repriză cu RB Leipzig, marți, după ce a fost condusă cu 4-0 la pauză (6-1 final de meci).

Acea înfrângere le-a ucis aproape toate speranțele, depărtându-se și mai mult de linia de plutire, Schalke ocupând acum ultimul loc din Bundesliga, cu doar 9 puncte.

"Trebuie să uităm prima repriză și să ne concentrăm acum pe deplin asupra meciului de la Köln", a fost îndemnul mijlocașului Mehmet-Can Aydin.

Köln va juca la victorie mai ales după ce a obținut un punct în partida cu Bayern Munchen, marți (1-1), conducând cu 1-0 mare parte a meciului, înainte ca un gol marcat de Joshua Kimmich să le sufle victoria.

Managerul Steffen Baumgart speră ca punctul obținut la Bayern să fie un semnal de redresare, deoarece nu au câștigat niciunul dintre ultimele șase meciuri de campionat în deplasare (2 egaluri, 4 înfrângeri).

Jucători indisponibili

Ambele echipe au câte 6 absențe, toți jucătorii fiind accidentați. Schalke nu-i va avea prezenți pe Heekeren, Kral, Ouwejan, Polter, Zalazar, van den Berg, în timp ce de la oaspeți lipsesc Dietz, Andersson, Kilian, Limnios, Uth, Pedersen.

Formații probabile

Schalke 04:

Schwolow; Brunner, Yoshida, Matriciani, Uronen; Drexler, Latza, Larsson; Kozuki, Frey, Bulter.

FC Köln:

Schwabe; Schmitz, Soldo, Chabot, Hector; Skhiri, Huseinbasc; Maina, Olesen, Kainz; Tigges.

Probabilitate Victorie
Probabilitate VictorieOpta by StatsPerform/AFP

Leverkusen - Dortmund, 18:30

Bayer Leverkusen va încerca să obțină a șasea victorie consecutivă, în timp ce oaspeții sunt și ei în formă mare, câștigând ambele meciuri de după pauza pentru Cupa Mondială.

Această pauză nu i-a încurcat nici pe cei de la Bayer Leverkusen, care au câștigat cele două meciuri disputate de atunci, și, în consecință, și-au extins seria de victorii în Bundesliga la cinci meciuri.

Managerul lui Leverkusen, Xabi Alonso, e deosebit de mulțumit de succesul cu 2-0 acasă la Bochum, după ce a reamintit echipei sale necesitatea de a rămâne concentrată, când, săptămâna trecută a avut ceva emoții în deplasarea de la Borussia Mönchengladbachm, scor 3-2.

Doar trei echipe din Bundesliga pot depăși numărul de puncte acumulate de Leverkusen (19) de la debutul lui Alonso în octombrie.

Alonso ar trebui să fie deosebit de mulțumit de performanțele defensive ale echipei sale pe teren propriu, unde au adunat patru meciuri fără goluri în ultimele cinci partide din Bundesliga pe BayArena (4 victorii, 1 egal).

Borussia Dortmund și-a reluat, de asemenea, sezonul cu două victorii consecutive, deși managerul Edin Terzić a fost puțin mai circumspect cu privire la succesul lor. El a considerat echipa ca fiind "norocoasă" în victoria de miercuri cu 2-1 în fața Mainz, al doilea meci consecutiv în care au marcat golul victoriei după minutul 75.

De asemenea, Dortmund a marcat golul victoriei în minutul 77 în ultima lor vizită la BayArena, în septembrie 2021 (4-3). Acest lucru, împreună cu victoria de miercuri în deplasare, ar trebui să le dea încrederea necesară pentru a căuta o altă victorie.

Cele două echipe au câte 2 absențe. De la Leverkusen lipsesc Aranguiz și Lunev, în timp ce Dortmund nu-i va avea disponibili pe Meunier și Bauza Morey.