Japonia va reveni mai puternică, spune selecționerul Moriyasu

Hajime Moriyasu
Hajime MoriyasuAFP
Jucătorii Japoniei au fost devastați după înfrângerea agonizantă de luni, la penalty-uri, în fața Croației, în optimile de finală ale Cupei Mondiale, dar selecționerul Hajime Moriyasu a ales să privească spre un viitor mai bun pentru echipa sa în anii următori, în ciuda dezamăgirii.

În încercarea de a ajunge pentru prima dată în sferturile de finală la Cupa Mondială, Japonia a fost echipa mai vioaie în prima repriză și a preluat conducerea prin Daizen Maeda, dar a pălit după ce Ivan Perisic a marcat pentru Croația după pauză și s-a prăbușit la loviturile de departajare.

Japonia a pierdut în fața Turciei, Paraguayului și Belgiei în cele trei prezențe anterioare în optimi la Cupa Mondială.

"În fiecare zi, timp de patru ani, am muncit din greu pentru a sparge această barieră, dar nu am reușit să obținem rezultatul pe care ni l-am dorit. Este foarte greu de acceptat", a declarat căpitanul Maya Yoshida, unul dintre cei trei jucători care au ratat la penalty.

Doar Takuma Asano și-a transformat penalty-ul, deoarece Livakovic i-a mai parat pe Takumi Minamino și Kaoru Mitoma, înainte ca Mario Pasalic să-l trimită înscrie lovitura decisivă pentru o victorie cu 3-1 la loviturile de departajare.

"Rezultatul penalty-urilor nu poate fi reproșat nimănui", a declarat extrema Ritsu Doan. "Problema a fost că nu am reușit să terminăm meciul în 120 de minute".

Apărătorul Yuto Nagatomo a adăugat: "Este dificil să găsesc cuvintele. Cred că regretul pe care îl simțim în urma acestei înfrângeri va duce la ceva mai bun în anii următori".

Japonia s-a clasat în fruntea unei grupe E dificile, cu victorii care le-a întărit încrederea, în fața fostelor campioane mondiale Germania și Spania, ambele cu scorul de 2-1.

În prima repriză, au condus meciul cu Croația, finalista din 2018, și au mers cap la cap cu ea timp de 120 de minute, dar au fost depășiți de o echipă rezistentă și răbdătoare într-un meci captivant care a fost blocat la 1-1 și s-a încheiat cu o înfrângere la penalty-uri.

"Nu cred că au cedat la presiune", a spus Moriyasu. "Jucătorii care au jucat cele 120 de minute și cei care au executat penalty-urile au fost curajoși. Aș vrea să le laud eforturile, au încercat sub o presiune atât de mare.

Bineînțeles că am vrut să câștigăm și rezultatul este nefericit, dar asta nu anulează toate eforturile jucătorilor... Nu am reușit să spargem bariera spre sferturi, dar jucătorii au reușit să arate o nouă generație de fotbal japonez.

Am învins Germania și Spania - ambele campioane mondiale. Ar trebui să fim încrezători în capacitatea noastră și, dacă ne propunem nu doar să ne apropiem, ci să ne depășim, cred că va urma un viitor diferit pentru fotbalul japonez."