Livakovic, eroul care îi ”achită” pe japonezi la penalty-uri și duce Croația în sferturi

Croația învinge Japonia la penalty-uri și ajunge în sferturi
Croația învinge Japonia la penalty-uri și ajunge în sferturiOpta by Stats Perform/AFP
După 120 de minute intense, Croația s-a impus în fața Japoniei la penalty-uri, în prima partidă de la Cupa Mondială care a avut nevoie de prelungiri. Livakovic a fost eroul croaților, pe care îi duce în sferturi grație celor 3 lovituri de pedeapsă apărate în fața jucătorilor niponi, care pleacă acasă după un parcurs spectaculos în Qatar. Totodată, Croația a respectat tradiția istorică, potrivit căreia formația nu a pierdut niciodată un meci în optimile de Cupă Mondială.

Japonia, ”achitată” la penalty-uri de Livakovic, care trimite Croația în sferturi

Dominik Livaković a fost eroul Croației, care și-a asigurat pentru a treia oară un loc în sferturile Cupei Mondiale, învingând Japonia la penalty-uri. Portarul a reușit să apere trei lovituri de departajare după ce meciul din optimi a ajuns la penalty-uri, după 120 de minute.

Primele schimburi de replici au sfidat așteptările unor 90 de minute strânse, Japonia fiind aproape de a înscrie la primul atac, când Shogo Taniguchi a reluat cu capul pe lângă poartă. Ivan Perišić a avut și el șansa să își aducă echipa în avantaj la cealaltă extremitate, când a rămas singur cu portarul după ce a trecut de Takehiro Tomiyasu, dar a tras l-a luat la țintă pe Shuichi Gonda când se afla în situație de unu la unu.

Croația a avut multă posesie, dar a fost lipsită de orice șansă de atac, lucru evidențiat de Bruno Petković și de Andrej Kramarić, care au ratat și ei două ocazii de a deschide scorul.

Cum fotbalul nu iartă, Daizen Maeda a adus echipa lui Hajime Moriyasu în avantaj cu 1-0 cu câteva minute înainte de pauză, reușind să înscrie în urma unui corner tratat superficial de fundașii croați.

După pauză, croații și-au recăpătat încrederea atunci când Perišić a egalat cu o minunată lovitură de cap.

Japonia a răspuns rapid, Waturu Endo având un șut puternic de la distanță deviat peste bara transversală de Livakovic. De partea cealaltă, Luka Modrić l-a pus și el la treabă pe Gonda cu un șut superb din afara careului.

O execuție puternică a lui Perišić a fost apoi deviată în corner de Tomiyasu, dar, în lipsa unui nou gol, a fost nevoie de încă 30 de minute pentru a încerca să despartă cele două echipe.

Prelungirile au fost în mare parte lipsite de evenimente, cele două formații construind cu prudență în careul propriu.

Kaoru Mitoma a avut cea mai bună șansă, după o cursă de 50 de metri încheiată cu un șut puternic respins peste bara transversală, în timp ce Lovro Majer a tras un șut slab în afara terenului în finalul minutelor suplimentare, ceea ce a însemnat că a fost nevoie de penalty-uri pentru a găsi un câștigător.

Takumi Minamino și Kaoru Mitoma au ratat primele două penalty-uri ale Japoniei, iar de atunci încolo avea să fie mereu o luptă dificilă pentru echipa lor.

Maya Yoshida a avut o a treia încercare oprită de Livaković înainte ca Mario Pašalić să înscrie penalty-ul câștigător, asigurând astfel calificarea Croației pentru a se confrunta cu învingătoarea dintre Brazilia și Coreea de Sud, în timp ce japonezii părăsesc pentru a 4-a oară în istoria cupelor mondiale o competiție din faza optimilor de finală.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Dominik Livaković (Croația)

Livakovic a apărat 3 din cele 4 lovituri de pedeapsă
Livakovic a apărat 3 din cele 4 lovituri de pedeapsăAFP

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici live și comentariu audio Japonia - Croația

Pasalic înscrie și duce Croația în sferturi!

Yoshida ratează și el! Livakovic poate fi eroul croaților.

Livaja lovește bara! Este ratare și pentru Croația!

Asano reușește să înscrie primul pentru formația japoneză! Este 1-2 pentru croați în acest moment.

Brozovic înscrie! Trage pe centrul porții și dublează avantajul pentru croați.

Mitoma ratează și el penalty-ul pentru Japonia! Livakovic apără și de această dată!

Vlasic transformă primul penalty pentru Croația, care intră astfel în avantaj!

Minamino ratează pentru Japonia prima lovitură de la 11 metri. Livakovic ghicește colțul în urma unei execuții modeste din partea jucătorului nipon.

Japonezii vor fi primii care vor executa de la punctul cu var. Minamino se pregătește, fiind față în față cu Livakovic.

Cele două formații își pregătesc tacticile pentru executarea loviturilor de la 11 metri.

Min 120+1: Se încheie și cele 120 de minute. În continuare scorul este de 1-1. Învingătoarea va fi decisă în urma loviturilor de la 11 metri.

Min 120+1: Majer trimite un șut, însă balonul se duce pe lângă poartă.

Min 120: De la margine se arată încă un minut adițional.

Min 119: Jocul este oprit. Tanaka se resimte după ce a interceptat un balon în zona capului.

Min 119: Barisic centrează în careu și creează emoții jucătorilor niponi, care reușesc să respingă balonul.

Min 116: Barisic vede un cartonaș galben după o intrare dură la mijlocul terenului asupra lui Ito.

Min 114: Juranovic aruncă lung de la margine. Un atacant croat reia cu capul, însă Gonda reține și degajează spre careul advers, inițiind astfel un contraatac.

Min 111: Croația obține o lovitură de colț.

Min 109: Mitoma trimite o centare pe jos în careu. Croații resping în out.

Min 106: Croația efectuează din nou o dublă schimbare: Budimir și Perisic ies, intră Orsic și Livaja.

Min 106: Japonia schimbă din nou: Tanaka intră în locul lui Morita.

Min 106: Începe cea de-a doua repriză a prelungirilor.

Min 105+2: Se încheie prima repriză de prelungiri! Scorul rămâne în continuare 1-1.

Cele două echipe au optat pentru un joc prudent în timpul prelungirilor
Cele două echipe au optat pentru un joc prudent în timpul prelungirilorAFP

Min 105: De la margine se arată încă 2 minute de prelungire.

Min 105: Mitoma are o cursă spectaculoasă spre poarta adversă. Cursa de mai bine de 40 de metri a mijlocașului se încheie cu un șut puternic, pe direcția portarului însă. Livakovic reușește să respingă, apoi mingea iese în corner.

Min 101: Croații încearcă șuturi spre poarta japonezilor. Fundașii niponi blochează tentativele ofensivei croate.

Min 98: Dublă schimbare pentru croați: ies Modric și Kovacic, intră Majer și Vlasic.

Min 95: Japonezii obțin o nouă lovitură de colț.

Min 91: Perisic acordă un corner pentru Japonia în urma unei respingeri.

Min 91: A început prima repriză suplimentară!

Min 90+5: Finalul primelor 90 de minute! Partida dintre Japonia și Croația continuă cu două minute de prelungiri de câte 15 minute.

Statistica primelor 90 de minute
Statistica primelor 90 de minuteOpta by Stats Perform

Min 90: De la margine sunt arătate 4 minute suplimentare pentru primele 90 de minute.

Min 90: Kovacic vede primul cartonaș galben din această partidă, după o intrare dură la Ito.

Min 87: Schimbare la Japonia: Minamino intră în locul lui Doan.

Min 86: Mario Pasalic reia cu capul un balon trimis în careul nipon de către Perisic. Mingea se duce pe lângă poartă.

Min 80: Pericol în defensiva croată după o fază fixă a niponilor. Fundașii reușesc în cele din urmă să trimită departe balonul.

Min 79: Brozovic primește un avertisment verbal după un fault comis asupra lui Endo.

Min 77: Perisic șutează periculos spre poartă. Mingea trece puțin pe lângă bara din stânga, după ce a fost ușor deviată de Tomiyasu. Corner pentru Croația.

Min 74: Japonia schimbă din nou: Sakai intră în locul lui Kamada.

Min 73: Diagonala trimisă de Modric spre Perisic. Ito trimite în corner.

Min 68: Croații mută din nou: Pasalic intră în locul lui Kramaric.

Min 66: Budimir trimite puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap, după o centrare bună venită de la Kramaric.

Min 64: Dublă schimbare la Japonia: ies Maeda și Nagatomo, intră Asano și Mitoma.

Min 63: Execuție splendidă a lui Luka Modric din afara careului. Gonda răspunde cu o paradă pe măsură și trimite în corner.

Min 62: Croația efectuează o primă schimbare: Budimir a intrat în locul lui Petkovic.

Min 60: Doan trimite un șut pe poartă. Livakovic reține cu ușurință.

Min 58: Endo șutează bine de la distanță. Livakovic respinge mingea de sub transversală și acordă un corner pentru niponi.

Min 56: Gool Croația! Perisic reia impecabil cu capul de la 14 metri o centrare bună trimisă în careu de către Juranovic. Scorul este 1-1.

Perisic restabilește egalitatea cu o lovitură excelentă de cap
Perisic restabilește egalitatea cu o lovitură excelentă de capAFP

Min 50: Japonezii continuă să pună probleme în cea de-a doua repriză a partidei. Doan centrează periculos în careu. Croații resping.

Min 46: A început repriza a doua! Japonezii au lovitura de start.

Min 45+2: Final de primă repriză! Japonezii conduc la pauză cu scorul de 1-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45: De la margine sunt arătate 2 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Arbitrul se consultă cu asistenții VAR, însă în cele din urmă decizia este una radicală: golul este validat pentru Japonia!

Min 44: Gool Japonia! Forcingul niponilor dă roade în finalul primei reprize. Maeda înscrie după o centrare bună venită în careul croaților.

Maeda înscrie pentru 1-0
Maeda înscrie pentru 1-0AFP

Min 42: Juranovic nu se înțelege cu Livakovic la o centrare în careu. Fundașul reușește însă să respingă, dar acordă un corner pentru Japonia.

Min 41: Ratare uriașă a lui Kamada, după o acțiune extrem de frumoasă a japonezilor în careul croat. Mijlocașul lui Frankfurt trimite mult pe deasupra porții.

Min 38: De minute bune, jucătorii japonezi mențin posesia balonului în jumătatea de teren croată, fără a-și crea însă ocazii de poartă.

Min 28: Continuă ocaziile la poarta japonezilor. Barisic centrează, iar Perisic deviază pe spate pentru Kramaric. Atacantul croat este blocat însă în ultimul moment.

Min 26: Petkovic ajunge într-o poziție periculoasă în careul nipon și încearcă o pasă decisivă pentru Kramaric. Defensiva blochează atacul, iar portarul Gonda reține mingea.

Min 20: Ito trimite o nouă centrare pe jos în careul croat. Livakovic reușește să intervină și reține balonul.

Min 18: Ritsu Doan obține o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă pentru Japonia.

Min 17: Nagatomo trimite periculos în careu. Gvardiol respinge cu umărul.

Min 12: Ito centrează periculos în fața porții, din flancul drept. Maeda, foarte aproape să finalizeze. Arbitrul fluieră un fault în atac.

Min 8: Ocazie mare la poarta japonezilor. Perisic profită de o greșeală a lui Tomyiasu și scapă singur cu Gonda. Portarul nipon apără șutul, iar mingea ricoșează la Kramaric, care nu reușește să finalizeze, fiind blocat de trei fundași japonezi. Gonda reține în cele din urmă balonul.

Kramaric, în duel cu fundașii niponi
Kramaric, în duel cu fundașii niponiAFP

Min 3: Ocazie pentru Japonia în urma unui corner. Taniguchi reia cu capul pe lângă poartă.

Min 2: Dejan Lovren intervine dur la Maeda. Arbitrul fluieră fault pentru japonezi.

Min 1: Kovacic trimite o primă centrare periculoasă în careu. Defensiva niponă reușește să respingă.

Min 1: A început Japonia - Croația! Meciul este arbitrat de centralul Ismail Elfath. Croații au lovitura de start.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Japonia: Shuichi Gonda, Shogo Taniguchi, Takehiro Tomiyasu, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo, Wataru Endo, Ritsu Doan, Hidemasa Morita, Junya Ito, Daichi Kamada, Daizen Maeda

Croația: Dominik Livakovic, Borna Barisic, Ivan Perisic, Dejan Lovren, Mateo Kovacic, Andrej Kramaric, Luka Modric, Marcelo Brozovic, Bruno Petkovic, Josko Gvardiol, Josip Juranovic

Samuraii a ajuns de trei ori în optimile de finală ale unei Cupe Mondiale și de trei ori au fost învinși. Iar fiecare eliminare a fost încărcată de dramatism. După o înfrângere cu 1-0 pe teren propriu în fața Turciei în 2002, a urmat o înfrângere, la penalty-uri, în fața Paraguayului în 2010. În 2018, au condus Belgia cu 2-0, dar Nacer Chadli a consemnat revenirea ”Diavolilor” cu un gol în minutul 94.

Apărătorul Yuto Nagatomo a declarat că amintirea înfrângerii suferite în fața Belgiei, în urmă cu patru ani, când Japonia a lăsat să-i scape un avantaj de 2-0 și a pierdut în prelungiri, îl bântuie și acum.

"Nu am uitat niciodată de acel meci împotriva Belgiei. Uneori, scenele din acel meci îmi revin brusc în minte, iar ultimii patru ani au fost foarte grei. Dar cred că am crescut atât din punct de vedere mental, cât și fizic și... din câte văd eu, această echipă este cea mai bună și cea mai puternică care a concurat vreodată pentru Japonia la Cupa Mondială", a declarat fundașul de bandă.

Din cauza cumulului de cartonașe galbene, Ko Itakura va fi suspendat pentru acest meci. În rest, Japonia nu ar trebui să aibă probleme legate de accidentări înainte de acest meci, iar selecționerul Hajime Moriyasu ar putea să alinieze cea mai bună echipă.

De partea cealaltă, Croația este neînvinsă în nouă din ultimele 10 meciuri disputate la Cupa Mondială. Singura sa înfrângere datează din finala ultimei ediții, când Franța lui Kylian Mbappé a obținut victoria cu 4-2.

Totdată, Croația nu a pierdut niciodată în optimile de finală în precedentele două meciuri disputate în această fază. Prima dată a învins România, în 1998, iar a doua oară Danemarca în 2018. Cele mai mari performanța ale alb-roșilor la Cupa Mondială sunt finala de la ultima ediția, dar și semifinala din 1998, pierdută tot în fața Franței.

Antrenorul Zlatko Dalić a declarat duminică reporterilor că țara sa a avut performanțe strălucitoare de-a lungul anilor și a devenit o forță în fotbalul mondial.

"Populația Croației este de patru milioane de locuitori, iar rezultatele pe care le-am obținut pe scena mondială sunt miraculoase. Suntem prezenți continuu în turnee și Cupe Mondiale, iar acest lucru în sine este un mare succes. Am devenit o forță a fotbalului mondial", a spus Dalić.

Selecționerul croat a declarat că va încerca să-i învingă pe japonezi cu propria lor strategie.

"Vor aplica filozofia războinicului samurai. La fel vom face și noi. Dacă vrem să mergem mai departe, trebuie să aplicăm aceeași atitudine, să dăm tot ce avem mai bun și să nu subestimăm niciodată pe nimeni. Japonia are cea mai mică posesie a bolonului, dar face tranziții excelente. Acesta este cel mai perseverent, cel mai persistent adversar. Pur și simplu nu renunță. Avem o mentalitate similară, Japonia și Croația. Ne aflăm pe poziții egale", a mai adăugat Dalić,

Croația și Japonia s-au mai întâlnit de două ori la turneele finale, de fiecare dată în faza grupelor. În 1998, Croația a învins cu 1-0, iar la Cupa Mondială din 2006, în Germania, cele două echipe au terminat la egalitate 0-0.

Japonia joacă împotriva Croației, finalista din 2018, în optimi, pe stadionul Al Janoub, de la ora 17:00, în primul dintre cele două meciuri din optimi din această zi.