Hegemonia lui Max Verstappen continuă. Olandezul a câștigat Marele Premiu al Chinei

Max Verstappen
Max VerstappenProfimedia
Pilotul echipei Red Bull nu poate fi oprit în drumul său către un nou titlu în Formula1. Verstappen se luptă și în 2024 doar problemele de motor sau eventualele greșeli personale.

​Max Verstappen (Red Bull) a demonstrat din nou că nu poate fi învins pe pistă nici în acest sezon de Formula1.

Olandezul s-a impus fără emoții și în Marele Premiu al Chinei.

Campionul mondial a fost urmat de Lando Norris (McLaren), iar podiumul a fost completat de Sergio Perez (Red Bull).

Plecat din pole position, pilotul olandez a obținut victoria sa cu numărul 58 în Marele Circ și a patra din acest sezon.

Performerul zilei este însă Lando Norris, care a terminat al doilea în fața colegului de la Red Bull al lui Max, Sergio Perez și a ambelor mașini Ferrari.

Piloții Ferrari au terminat pe 4 și 5 în ordinea Charles Leclerc, Carlos Sainz, iar Fernando Alonso de la Aston Martin a încheiat cursa pe locul 7 și a stabilit cel mai rapid tur pe circuit.

Lewis Hamilton (Mercedes) a început cursa de pe locul 18, dar a reușit câteva depășiri și a terminat îm puncte, pe locul 9.