Verstappen vrea al treilea trofeu consecutiv la Marele Premiu de la Miami. Olandezul, fără adversar

Verstappen pe podiumul de la Miami anul trecut
Verstappen pe podiumul de la Miami anul trecut Reuters
Max Verstappen (26 de ani) de la Red Bull poate completa duminică o triplă victorie în Marele Premiu de la Miami, dar plecarea anunțată a designerului vedetă al echipei sale, Adrian Newey, este marele subiect de discuție în acest weekend.

Cea de-a șasea etapă a sezonului se desfășoară, pentru al doilea weekend consecutiv, în format sprint, cu o singură sesiune de antrenamente și o cursă de 100 km sâmbătă, înainte de calificările pentru evenimentul principal.

Verstappen a câștigat primul sprint din China luna trecută și sosește în Florida cu patru victorii din cinci curse și un avans de 25 de puncte față de coechipierul Sergio Perez.

Pilotul olandez a câștigat prima cursă pe circuitul din jurul Hard Rock Stadium în 2022.

Apoi, un an mai târziu, olandezul a venit de pe locul 9 pe grila de start și a câștigat din nou, depățindu-l pe final pe coechipierul său, Sergio Perez, după ce mexicanul pornise din pole position cu șansa de a prelua șefia clasamentului general și a terminat pe locul doi.

"În mod normal, ar trebui să fie o cursă bună pentru noi", a declarat Verstappen după victoria de la Shanghai.

”Este întotdeauna o pistă destul de dificilă, totuși. Va fi un weekend nebun."

Verstappen a început toate cele cinci curse din acest sezon din pole position, fiind singurul pilot din acest secol care a reușit această performanță.

Marele francez Alain Prost, cu Williams în 1993, a fost ultimul pilot care a obținut primele șase pole-uri ale unui sezon.

Verstappen are, de asemenea, o serie de șase victorii succesive în Statele Unite.

Într-o lovitură pentru Red Bull departe de circuit, echipa a confirmat miercuri că Newey, cel mai bine cotat designer al sportului și multiplu câștigător de titluri, va pleca anul viitor.

Red Bull a precizat că tehnicianul în vârstă de 65 de ani se va retrage din sarcinile de design din Formula 1, dar va continua să participe la anumite curse până la sfârșitul sezonului actual.

Cei de la McLaren, care l-au avut pe Lando Norris pe locul doi în China, și Ferrari se vor lupta probabil pentru locul 2 la Miami, dar Mercedes aduce un mare upgrade pentru Lewis Hamilton și George Russell.

"Provocarea noastră va fi să ne asigurăm că nu repetăm eșecul din China la Miami care este un circuit diferit și care vrea lucruri diferite de la mașină decât  a fost în China", a declarat săptămâna trecută directorul tehnic al Mercedes, James Allison.

Hamilton, de șapte ori campion mondial, a fost al doilea în cursa de sprint, dar apoi s-a calificat doar pe locul 18 pentru cursa principală și a terminat al nouălea.

Logan Sargeant, de la Williams, este singurul pilot local în cursă, echipa sa fiind încă în căutarea primului punct din această campanie.

Alpine, deținută de Renault, și Sauber, cu sediul în Elveția, trebuie de asemenea să își deschidă conturile.