Final dramatic în finala Ligii Campionilor. Magdeburg o învinge pe Kielce în prelungiri

SC Magdeburg o învinge pe Wolffs-Kielce și urcă pe tronul handbalului
SC Magdeburg o învinge pe Wolffs-Kielce și urcă pe tronul handbaluluiProfimedia
SC Magdeburg a urcat pe tronul handbalului european pentru a doua oară din 2002 încoace. Vicecampioana Germaniei, în jurul surprinzătorului revenit Gisli Kristjansson, a învins în finala thriller de la Köln, după prelungiri, cu 30:29 (26:26, 13:15), clubul polonez de top Barlinek Industria Kielce, și a repetat astfel succesul istoric de acum 21 de ani.

Kay Smits (8 goluri) a fost cel mai bun marcator al neobositei SCM, duminică, în fața a 19.750 de spectatori în Lanxess Arena, care nu s-a lăsat zdruncinată de un deficit de patru goluri după pauză și a recuperat și datorită prestației lui Kristjansson în ultimii metri.

În 2002, echipa din Saxonia-Anhalt, condusă de actualul selecționer Alfred Gislason, a fost prima echipă germană care a triumfat în prima divizie. La Final Four-ul de la Köln, Magdeburg și-a încununat sezonul de revenire în cea mai importantă competiție europeană de cluburi chiar cu trofeul competiției.

Wolff, în schimb, trebuie să aștepte în continuare primul triumf în Liga Campionilor din cariera sa, în ciuda unei performanțe personale solide. Campionul european din 2016 a mai pierdut finala anul trecut cu Kielce, în fața celor de la FC Barcelona.

Semifinala dramatică împotriva Barcelonei, pe care SCM a învins-o cu 40-39 la lovituri de departajare într-un meci nebun, provocase deja emoții uriașe în rândul jucătorilor din Magdeburg - dar în mai multe feluri. Accidentarea jucătorului cheie Kristjansson, care și-a dislocat umărul, a stricat bucuria uriașă.

Internaționalul islandez a fost inclus surprinzător pe foaia de joc 24 de ore mai târziu. "Nu va fi mai rău decât intervenția chirurgicală, care trebuie să vină oricum. Atunci nu pot priva un jucător de șansa de a juca poate cel mai important meci al carierei sale", a explicat Wiegert înainte de startul meciului pentru DAZN.

Wolff, portarul naționalei, rezervă la Kielce

Inițial, jucătorul de excepție a luat loc pe bancă. Cu toate acestea, Magdeburg a avut parte de un start de vis: Datorită unei apărări puternice și a două parade timpurii ale lui Nikola Portner, jocul a funcționat excelent și în minutul 6 era deja 4:1.

Dar acest lucru nu i-a șocat pe experimentații polonezi. Wolff a inițiat o fază puternică pentru Kielce cu o paradă de la șapte metri în fața lui Kay Smits (8), iar la 6:7 (15) campionii polonezi au preluat conducerea pentru prima dată.  Wiegert a reacționat și l-a introdus pe Kristjansson, care a marcat imediat la primul atac.

Kielce s-a regăsit mai bine în atac, unde Dujschebaev a tras inteligent de sfori. Pentru prima dată, au apărut semnele a ceea ce prezisese antrenorul naționalei, Gislason, înainte de startul partidei: " Magdeburg este marele outsider.

La 18:14 (minutul 35), Kielce s-a distanțat pentru prima dată la patru goluri. Dar Kristjansson a devenit din ce în ce mai puternic. Imediat înainte de momentul decisiv, o urgență medicală în loja presei a făcut ca meciul să fie întrerupt pentru aproape un sfert de oră - la scurt timp după reluare, SCM a marcat golul egalizator și a inițiat o fază finală palpitantă. Magdeburg a avut nervii mai tari în prelungiri și s-a impus la un gol.