Semifinală de vis! Magdeburg câștigă dramatic cu Barcelona și va juca finala Ligii Campionilor

Bucuria jucătorilor lui Magdeburg de la final
Bucuria jucătorilor lui Magdeburg de la finalProfimedia
Barcelona antrenată de Carlos Ortega a pierdut în fața bestiei sale negre, Magdeburg (o echipă care a învins-o și în precedentele două întâlniri directe) după ce meciul nu a putut fi rezolvat în timpul regulamentar (31-31) și nici în prelungiri (7-7).

Barcelona a ajuns la Lanxess Arena din Köln (Germania) cu dorința de a câștiga cea de-a 12-a ediție a Ligii Campionilor EHF la handbal. În ciuda faptului că jucau pe teritoriul Germaniei, împotriva unui adversar de prim rang, jucătorii blaugrana au abordat duelul având avantajul unui bilanț spectaculos în competiția din acest sezon (15 victorii și un egal). Kiel a fost singura echipă capabilă să evite înfrângerea într-un meci palpitant din faza grupelor (30-30).

Magdeburg nu era un adversar oarecare și nici nu provoca prea multe amintiri pozitive: câștigase deja ultima confruntare directă (41-39 în finala Super Globe). De data aceasta nu a fost meciul decisiv, dar aproape. Și așa au abordat-o amândouă, conștiente că va fi o bătălie foarte grea, probabil cu un scor foarte echilibrat după o oră de joc. Previziunile s-au adeverit: a trebuit să așteptăm până în ultima parte a primei reprize pentru a vedea un avantaj de două goluri.

Barça a fost învinsă în semifinală
Barça a fost învinsă în semifinalăFC Barcelona

Catalanii, care au câștigat ultimele două ediții ale celei mai importante competiții continentale, au condus pe tabela de marcaj de destul de multe ori până la pauză, iar în patru rânduri au făcut-o la o diferență mai mare de un gol. Cu câteva secunde înainte de final, conduceau cu 18-15, dar în cele din urmă a fost un 16-18 la fel de bun. Cu totul de jucat în următoarea jumătate de oră, regii în exercițiu ai Europei erau într-o poziție bună pentru a lupta pentru glorie duminică.

Reacția lui Magdeburg

Cu Domen Makuc în modul vedetă, a fost mai ușor. Iar diferența de trei goluri a ținut pe alocuri, dar o serie de 6-1 a schimbat complet scenariul. Dintr-o dată, echipa considerată gazdă a condus cu 24-22 și a injectat o doză bună de moral. Totul s-a echilibrat din nou, din fericire pentru Barcelona, care a trebuit să rămână în viață și să oprească acel uragan îngrijorător, înăbușit de o apărare intensă și de o mai mare forță ofensivă.

Mai erau mai puțin de cinci minute când Barça a preluat din nou conducerea (29-30). De la acea mare revenire, ei mergeau împotriva curentului și, din nou, cu fluierul de final mai aproape, erau în avantaj. Dika Mem jucase un rol cheie pentru a oferi conducerea provizorie clubului dominant al Spaniei. Gísli Þorgeir Kristjánsson a suferit o accidentare dură înainte ca echipa sa să egaleze și să împingă partida în prelungiri (31-31).

La șapte metri de final

Germanii au deschis timpul suplimentar și au primit o replică timpurie de la Aleix Gomez, de la șapte metri - inclusiv o suspendare de două minute pentru Christian O'Sullivan. Câteva acțiuni nefericite pentru catalani, care s-au văzut conduși cu 35-33 la jumătatea prelungirilor, i-au obligat pe aceștia să evolueze aproape epic în repriza a doua. Au intrat într-o nouă viteză și a fost suficient pentru a încheia cu un 38-38 care, în consecință, a trimis semifinala la loviturile de departajare.

Tensiune, nervi... și chiar anxietate. Trebuie să te întorci prin arhive pentru a găsi un deznodământ asemănător, și cu o miză atât de mare. Gómez nu a greșit la prima lovitură, apoi a venit scorul de 1-1 și apoi au urmat două erori la rând care aproape că au anihilat orice speranță, catalanii ratând în total trei aruncări de la 7m, toate trimise cu podeaua pentru ca apoi mingea să treacă peste poartă. Gonzalo Pérez de Vargas a reușit o paradă de excepție, dar nu a făcut decât să amâne deznodământul. Magdeburg este în finală, unde va juca cu Paris Saint-Germain sau cu Kielce.