Vipers - Ferencvaros, finala din Liga Campionilor la handbal feminin

Handbal: Fetele de la Vipers ajung în a treia finală Champions League
Handbal: Fetele de la Vipers ajung în a treia finală Champions LeagueProfimedia
A venit în sfârșit momentul să se decidă campioana în EHF Champions League Women 2022/23.

Vipers a reușit să o învingă pe Gyor și s-a calificat în finală, norvegiencele urmând să dea piept cu Ferencvaros, care a obținut o victorie dramatică împotriva danezelor de la Esbjerg (30-29).

Semifinala Ligii Campionilor: Vipers trece de Gyor, scor 35-37

Vipers a reușit să se califice pentru a treia oară în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a trecut la limită de Gyor, scor 35-37.

Norvegiencele nu au avut deloc emoții în prima parte a meciului, dar în repriza a doua lucrurile au stat total diferit. Având un avantaj de cinci goluri, Vipers a mai rămas doar cu un singur gol în față în minutul 29.

Dar, cu toate acestea, nordicele au reușit să se califice în finală!

Reamintim că echipele din România au părăsit competiția în sferturi, CSM București pierzând ambele partide cu Esjberg, iar Rapid fiind învinsă de către deținătoarea trofeului, Vipers Kristiansand.