Dinamo, surclasată de THW Kiel în play-off-ul Ligii Campionilor

Profimedia
CS Dinamo București a fost surclasată de echipa germană THW Kiel, cu scorul de 41-28 (19-11), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Capitală, în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo București - THW Kiel 28-41

Campioana României, ajunsă în premieră în această fază, a suferit cel mai drastic eșec din acest sezon, după ce în grupă a pierdut la maximum șapte goluri (26-33 cu Paris Saint-Germain Handball, în deplasare).

THW Kiel, cvadruplă campioană a Europei, nu i-a lăsat nicio speranță formației antrenate de Xavi Pascual și și-a asigurat în mare măsură calificarea în sferturile de finală, fază în care o va înfrunta pe PSG.

Dinamo a condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, după care oaspeții au preluat conducerea, iar al pauză aveau deja opt goluri în plus pe tabelă, 19-11. THW Kiel și-a mărit avantajul în partea secundă, ecartul maxim de pe tabelă fiind de 15 goluri, 38-23 și 40-25.

Pentru Dinamo au înscris Stanislav Kasparek 6 goluri, Ante Kuduz 6, Ali Zein 5, Alex Pascual Garcia 5, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Lazar Kukic 2, Eduardo Gurbindo Martinez 1.

Saeid Heidarirad a apărat doar 3 aruncări (12,50%), iar Khalifa Ghedbane una (5%).

Golurile oaspeților au fost reușite de Miha Zarabec 6, Sander Sagosen 6, Eric Johansson 6, Rune Dahmke 5, Yannick Fraatz 4, Mikola Bilik 3, Harald Reinkind 3, Domagoj Duvnjak 2, Niklas Landin Jacobsen (portar) 1, Patrick Wiencek 1, Niclas Ekberg 1, Henri Pabst 1, Hendrik Pekeler 1.

Toma Mrkva a avut 8 mingi parate (32%), iar Niklas Landin Jacobsen a apărat 4 (28,57%).

Meciul a fost arbitrat de cehii Vaclav Horacek și Jiri Novotny, iar delegat EHF a fost slovenul Tomo Vodopivec.

Manșa secundă se va juca în data de 29 martie, la Kiel.