Dinamo a fost învinsă de FC Porto în Liga Campionilor

Dinamo e ca și calificată în play-off
Dinamo e ca și calificată în play-offProfimedia
CS Dinamo București a fost învinsă fără drept de apel de FC Porto, cu scorul de 32-23 (14-13), miercuri seara, în deplasare, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Statistică Porto - Dinamo 32-23

Dinamo a suferit cea mai drastică înfrângere a sa din acest sezon, în fața unei echipe care ocupa ultimul loc în grupă, fără victorie.

Campioana României a făcut o primă repriză destul de bună, a condus cu 8-6 (min. 14), a avut apoi trei goluri avans, 10-7 (18), dar lusitanii au reușit să întoarcă scorul și la pauză conduceau cu 14-13.

”Dragonii” au controlat repriza secundă și s-au desprins decisiv în ultimul sfert de oră, când Dinamo a cedat total. Echipa antrenată de Xavi Pascual a marcat doar două goluri în ultimele zece minute și a primit nouă.

Pentru Dinamo au înscris Ante Kuduz 6 goluri, Andrii Akimenko 6, Nicușor Negru 4, Ali Zein 3, Joao Pedro Francisco da Silva 1, Eduardo Gurbindo Martinez 1, Alex Pascual Garcia 1, Lazar Kukic 1.

Portarul Saeid Heidarirad a apărat 11 aruncări (28,95%).

Golurile gazdelor au fost reușite de Jack Thurin 7, Nikolaj Laesoe Dueholm Christensen 7, Victor Manuel Iturriza Alvarez 4, Antonio Areia 4, Rui Silva 3, Daymaro Salina 2, Leonel Fernandes 2, Fabio Magalhaes 2, Diogo Branquinho 1.

Nikola Mitrevski a parat 12 șuturi (41,38%), iar Sebastian Leth Frandsen a apărat 4 aruncări (44,44%).

Dinamo va juca următorul meci pe 16 februarie, în deplasare, cu Paris Saint-Germain Handball.

Primele două clasate se califică direct în sferturile de finală, iar formațiile de pe locurile 3-6 acced în play-off.