CS Dinamo București, eliminată din Liga Campionilor după o victorie de palmares cu THW Kiel

CS Dinamo București a învins cu 32-31 puternica echipă germană THW Kiel
CS Dinamo București a învins cu 32-31 puternica echipă germană THW KielProfimedia
CS Dinamo București a părăsit Liga Campionilor la handbal masculin cu capul sus, după ce a învins puternica echipă germană THW Kiel, cu scorul de 32-31 (17-16), miercuri seara, în deplasare, în manșa a doua a play-off-ului competiției.

THW Kiel - Dinamo București 31-32

Campioana României a pierdut meciul tur la o diferență categorică, de 13 goluri (28-41).

Gazdele au început bine jocul și au condus cu 4-1 și 6-3 (min. 7), dar Dinamo a înscris patru goluri la rând și a preluat controlul. Echipa antrenată de Xavi Pascual a condus în câteva rânduri la două goluri, dar la pauză avantajul său a fost minim, 17-16.

THW Kiel a preluat conducerea în repriza secundă, 21-19 (40), 24-22 (43), dar Dinamo a revenit din nou și a reușit să se impună, cu 32-31, după ce ambele echipe au alternat la conducere în ultimul sfert de oră.

Pentru Dinamo au înscris Ante Kuduz 5 goluri, Alex Pascual Garcia 4, Lazar Kukic 4, Stanislav Kasparek 4, Eduardo Gurbindo Martinez 3, Andrii Akimenko 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Javier Humet Gaminde 2, Ali Zein 2, Dan Racoțea 1, Valentin Ghionea 1.

Khalifa Ghedbane a apărat 12 șuturi (30%), iar Saeid Heidarirad o aruncare.

Golurile gazdelor au fost reușite de Niclas Ekberg 9, Patrick Wiencek 4, Eric Johansson 4, Sander Sagosen 3, Magnus Landin Jacobsen 3, Harald Reinkind 2, Miha Zarabec 2, Hendrik Pekeler 2, Yannick Fraatz 1, Mikola Bilik 1.

Tomas Mrkva a apărat 12 șuturi (30,77%), iar Niklas Landin Jacobsen a parat 2 (33,33%).

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor, THW Kiel o va înfrunta pe Paris Saint-Germain Handball.