Peformanță extraordinară! Dunărea Brăila s-a calificat la turneul final al EHF European League

Dunărea Brăila s-a calificat la turneul final al EHF European League
Dunărea Brăila s-a calificat la turneul final al EHF European LeagueDunărea Brăila Facebook
HC Dunărea Brăila s-a calificat la turneul final al competiției feminine de handbal EHF European League, după ce a învins cu scorul de 26-25 (10-12) echipa croată RK Podravka Vegeta Koprivnica, duminică seara, pe teren propriu, la Buzău, în manşa a doua a sferturilor de finală.

Dunărea câştigase şi mai clar în meciul tur, cu 32-26.

Dunărea Brăila este a doua reprezentantă a României calificată la EHF Finals Women, care va avea loc pe 11 şi 12 mai, la Graz (Austria), după CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

Echipa antrenată de danezul Jan Leslie a început în forță şi a condus cu 5-1, dar Podravka a revenit şi a intrat la pauză cu un avans de două goluri pe tabelă, 12-10. Oaspetele au rămas în avantaj până cu zece minute înainte de final, când brăilencele au preluat controlul şi au reuşit să se impună la limită, cu 26-25.

Golurile echipei brăilene au fost marcate de Katarina Jezic 8 goluri, Francielle Gomes da Rocha 5, Kristina Liscevic 3, Andreea Cristina Popa 3, Jessica Quintino Ribeiro 2, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Jelena Zivkovic 1, Larissa Fais Munhoz Araujo 1 și Corina Lupei 1.

Kira Trusova a avut 7 intervenții (28%), iar Elena Şerban a încheiat cu 5 (41,67%).

Celelalte două participante la turneul Final Four sunt Nantes (Franța) și Storhamar (Norvegia).