Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile EHF European League

Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile EHF European LeagueDunărea Brăila Facebook
HC Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile de finală ale competiției feminine de handbal EHF European League, după ce a învins clar echipa germană Thuringer HC, cu 33-23 (16-12), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa B.

După un prim sfert de oră echilibrat, Dunărea a preluat controlul şi s-a desprins pe tabelă, iar la pauză a avut avans de patru goluri, 16-12.

Echipa antrenată de Jan Leslie a făcut o repriză secundă şi mai bună, câştigând categoric, marcând ultimele şase goluri ale partidei.

Katarina Jezic şi Francielle Gomes da Rocha au marcat câte 6 goluri pentru brăilence, Jelena Zivkovic 4, Kristina Liscevic 4, Maria Kanaval 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 3, Mireya Gonzalez Alvarez 3, Anena Udriştioiu, Jessica Quintino Ribeiro, Meike Schmelzer, Andreea Cristina Popa, câte un gol.

Portarul Kira Trusova a avut nu mai puțin de 14 intervenții (37,84%).

În celălalt meci al grupei, Chambray Touraine Handball a învins-o în deplasare pe Lokomotiva Zagreb cu 29-22.

Dunărea Brăila ocupă primul loc, cu 8 puncte (+21), urmată de Thuringer HC, 8 puncte (+15), Chambray Touraine Handball, 4 puncte, Lokomotiva Zagreb, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 17 februarie, Chambray Touraine Handball - Dunărea Brăila, şi Thuringer HC - Lokomotiva Zagreb, pe 18 februarie.