Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câştigat în Ungaria, în sferturile EHF European League

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câştigat manșa tur
Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câştigat manșa turCS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins echipa maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC cu scorul de 32-30 (14-12), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale competiției feminine de handbal EHF European League.

Motherson Mosonmagyarovari KC - CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 30-32

În prima repriză, Gloria a avut un avantaj de trei goluri, 13-10, iar la pauză avantajul echipei antrenate de Florentin Pera a fost de două goluri, 14-12.

În debutul reprizei secunde, formația bistrițeană s-a desprins la cinci goluri, 19-14 (36), dar gazdele au avut o perioadă foarte bună apoi, reuşind şase goluri la rând (20-19). Motherson Mosonmagyarovari KC a condus cu 22-20, 23-21, 25-23, însă finalul a aparținut Gloriei, care a înscris ultimele trei goluri ale meciului.

Pentru Gloria 2018 Bistrița-Năsăud au marcat Cristina Laslo 8 goluri, Bianca Bazaliu 7, Sonia Seraficeanu 5, Nicoleta Dincă 3, Tamires Morena De Araujo Frossard 3, Gnonsiane Niombla 3, Yuliya Dumanska (portar) 1, Natalia Nosek 1, Seynabou Mbengue Rodriguez 1.

Renata Lais De Arruda a avut 15 intervenții (39,47%).

Golurile gazdelor au fost înscrise de Zsofia Stranigg 6, Barbora Lancz 5, Gabriella Toth 5, Noemi Pasztor 4, Eszter Toth 2, Laura Udvardi 2, Ines Ivancok 2, Natalie Schatzl 2, Luca Farago 1, Zsofi Szemerey (portar) 1.

Zsofi Szemerey a apărat 14 şuturi (35%), iar Greta Hadfi a avut 3 intervenții (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de ucrainencele Marina Duplii şi Olena Pobedrina, iar delegat EHF a fost sârboaica Zorica Masic.

Manşa secundă se va juca la Bistrița, pe 23 martie.