Gimnastică: Jessica Gadirova campioană mondială la sol. Gabriel Burtănete ratează podiumul la sărituri

Jessica Gadirova a cucerit primul titlu mondial la sol
Jessica Gadirova a cucerit primul titlu mondial la solProfimedia
Britanica Jessica Gadirova, de două ori campioană europeană, a cucerit primul său titlu mondial la sol, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Liverpool. Sportivul român Gabriel Burtănete a terminat pe patru în concursul de sărituri.

Gadirova a obținut un punctaj de 14.200 puncte în fața americancei Jordan Chiles (13.833).

Aceasta este cea de-a treia medalie a sa la aceste Campionate Mondiale, după argintul pe echipe și bronzul la individual compus.

Cu steagul britanic pe umeri, ea și-a sărbătorit imediat victoria alături de sora ei geamănă Jennifer, care a terminat pe locul șapte în finală.

Brazilianca Rebecca Andrade și americanca Jade Carey, campioană olimpică la Tokyo, și-au împărțit medalia de bronz (13,733 puncte).

România fără medalie la mondiale

Ultima speranță a României pentru o medalie la Campionatele Mondiale de la Liverpool, se lega de prezența în finala de la sărituri a lui Gabriel Burtănete.

Gimnastul român a avut două sărituri bune, însă punctajul primit (14.533) a fost insuficient pentru o medalie.

Aurul i-a revenit armeanului Artur Davtyan (15.050), argintul filipinezului Carlos Yulo (14.950), în timp ce bronzul a fost câștigat de ucraineanul Igor Radivilov (14.733).

Este a cincea ediție consecutivă a campionatelor mondiale la care România nu reușește să aibă vreun sportiv pe podium.

Ultimele medalii mondiale au venit în 2015, la Glasgow, când Marian Drăgulescu a obținut argintul la sărituri, iar Larisa Iordache a luat bronzul la individual compus.