Gimnastică: Daiki Hashimoto, campion mondial la individual compus după un duel epic

Daiki Hashimoto a obținut aurul mondial după o performanță similară la JO de la TokyoFlashscore
Daiki Hashimoto și-a consolidat statutul de cel mai bun gimnast masculin din lume după ce a câștigat aurul la individual compus, la Campionatele Mondiale de la Liverpool.

Vedeta japoneză și-a adăugat la titlul olimpic de la Tokyo și un prim aur mondial în această probă, depășindu-l pe rivalul Zhang Boheng.

Hashimoto a inversat rezultatul de la Campionatele Mondiale de anul trecut și din finala masculină pe echipe de miercuri, când China lui Zhang a obținut titlul de campioană în detrimentul Japoniei.

"Vreau ca gimnastica japoneză să fie numărul unu", a spus un Hashimoto ”foarte fericit" că a câștigat. "M-a motivat faptul că am concurat împotriva lui Zhang. A fost un duel foarte interesant".

Sportivul de 21 de ani este considerat succesorul legendarului său compatriot Kohei Uchimura, care a cucerit un număr record de șase titluri consecutive între 2009 și 2015.

Hashimoto a preluat conducerea în clasament după a doua rotație, când a obținut nota 14,333 la cal cu mânere - cea mai bună performanță a serii la acest aparat.

Zhang i-a suflat în ceafă pe tot parcursul concursului, dar Hashimoto a rezistat și a punctat 14,433 la bara fixă, o notă suficientă pentru a-și asigura titlul mondial.

"În competiție, totul se rezumă întotdeauna la cine are cea mai bună performanță, iar astăzi a fost el", a spus Zhang. "Evident, am vrut să fiu devin campion, dar, din păcate, nu a fost ziua mea.”

"Ca să fiu sincer, după ce am obținut aurul anul trecut, nu m-am considerat mai presus de ceilalți. Sper să îmi îmbunătățesc aterizările și să pot crește gradul de dificultate al exercițiilor pentru a putea lupta din nou pentru aur data viitoare", a mai spus gimnastul chinez.

Compatriotul lui Ashimoto, Wataru Tanigawa, a câștigat lupta pentru bronz în fața americanului Brody Malone, care a fost al patrulea.

România a fost reprezentată în această finală de Gabriel Burtănete, care încheiat concursul pe locul 18, cu un punctaj total de 53.600. El este calificat și în finala de la sărituri, care este programată mâine la Liverpool.

În concursul feminin, România s-a prezentat la startul competiției cu două gimnaste: Andreea Preda nu a reușit să acceadă în nicio finală, în timp ce Ana Maria Bărbosu a fost prezentă în concursul individual compus, terminând competiția pe poziția a 20-a (50.532).

Medalia pe echipe la fete a revenit echipei SUA, care a ajuns astfel la opt titluri mondiale și a depășit România în clasamentul din toate timpurile.