Echipa masculină a Chinei, campioană mondială la gimnastică artistică

Echipa masculină a Chinei, campioană mondială la gimnastică artisticăProfimedia
Performanță uluitoare pentru China! Echipa masculină a cucerit medalii de aur la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Liverpool.

Chinezii (Wei Sun, Boheng Zhang, Jiaxing Yang, Hao You, Jingyuan Zou) s-au impus clar, cu un total de 257,858 puncte, în fața Japoniei (Kakeru Tanigawa, Daiki Hashimoto, Ryosuke Doi, Wataru Tanigawa, Yuya Kamoto), condusă de dublul campion olimpic Daiki Hashimoto, care s-a clasat pe locul secund, cu 253,395 puncte. Impulsionată de public, Marea Britanie (James Hall, Giarnni Regini-Moran, Jake Jarman, Joe Fraser, Courtney Tulloch) a obținut medaliile de bronz, cu 247,229 puncte.

China, care în calificările de luni s-a clasat pe locul al patrulea, a dominat finala, câ;tigând cinci din cele ;ase aparate. Acesta a fost al 13-lea titlu mondial din istorie câ;tigat de echipa Chinei.

România s-a clasat pe locul 19 în calificări.

Competiția continuă joi cu finala feminină la individual compus, în care suntem reprezentați de Ana Maria Bărbosu.