Marius Șumudică a pierdut derby-ul cu Galatasaray. Turcii nu-l mai doresc la Gaziantep. "Se crede Guardiola"

Gaziantep - Galatasaray 1-2
Gaziantep - Galatasaray 1-2Profimedia
Într-un meci dramatic, antrenorul român Marius Șumudică, în fruntea echipei Gaziantep, a avut parte de o înfrângere amară împotriva Galatasaray. Chiar dacă echipa lui Șumudică a condus cu 1-0, Galatasaray a reușit să revină și să obțină victoria cu scorul de 2-1.

Gaziantep a deschis scorul în prima repriză, dar Galatasaray a răspuns cu două goluri în partea a doua, stabilind astfel rezultatul final.

Șumudică a decis să îi titularizeze pe toți cei patru fotbaliști români din echipă, respectiv Florin Niță, Alexandru Maxim, Deian Sorescu și Denis Drăguș. Cu toate eforturile depuse, Gaziantep nu a reușit să păstreze avantajul și a suferit o înfrângere care îi plasează la mijlocul clasamentului.

Imediat după meci, analiștii și moderatorii TV i-au cerut demisia românului.

”, asta a fost explicația lui. Dacă eram președinte, îi terminam contractul azi. Despre ce putere vorbește Șumudică?”, a spus Ersin Duzen, moderator TV.

”Mă întreb de ce maestrul Șumudică vorbește atât de mult după meci și a dormit 90 de minute pe bancă astăzi?”, a spus Erman Toroglu, fost fotbalist turc, în prezent analist TV.

”Du-te, frate! Țara ta e aproape, poți să mergi cu mașina. Dacă e greu, ce mai faci aici? Se crede Guardiola”, a spus și Murat Așik, moderator TV, enervat de declarația lui Șumudică, care a spus că ”sunt un antrenor român care muncește în Turcia, asta poate fi dificil uneori”.