Gol pentru Drăguș și assist Maxim, însă echipa lui Șumudică este egalată în doar trei minute

Denis Drăguș, Marius Șumudică și Alex Maxim
Denis Drăguș, Marius Șumudică și Alex MaximX / Fanatik / Gaziantep FK / BEŞİKTAŞIN SESİ
În runda cu numărul 19 din Superliga Turciei, Gaziantep și Pendikspor au remizat, scor 2-2.

Gaziantep - Pendikspor 2-2

A fost prima partidă oficială din noul an pentru Gaziantep. Elevii lui Șumudică au început energic duelul, iar Drăguș a deschis scorul din minutul 12.

A fost cea de-a 8-a reușită pentru Denis Drăguș în acest sezon (7 în campionat, unul în Cupă).

Marius Șumudică s-a făcut și el remarcat, însă într-un sens negativ: antrenorul român a văzut cartonașul galben pentru proteste în minutul 20.

Imediat după startul reprizei secunde, o acțiune de atac inițiată de Alex Maxim în flancul stâng a dus la golul de 2-0, internaționalul român s-a prăbușit în careu, iar mingea a sărit la Ogün Özçiçek, care a înscris cu o execuție la colțul scurt.

Finalul de meci nu a fost însă de partea gazdelor. Un alt român de la Gaziantep, portarul Florin Niță, a încasat 2 goluri în doar 3 minute, oaspeții reușind astfel egalarea.

Ozturk, din penalty, și Yardimci au fost autorii golurilor pentru Pendikspor.

Gaziantep rămâne la mijlocul clasamentului, pe locul 12, cu 20 de puncte, în vreme ce Pendikspor este penultima clasată, pe loc de retrogradare, cu 15 lungimi.